Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Listy związane z 15-leciem Bractwa Piwnego

10.07.2010

Słowa Zbyszka Olobrego - członka założyciela, arcymistrza Bractwa Piwnego oraz Danuty Gut - Dyrektora Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego W Polsce – Browary Polskie

Zbyszek Olobry:

Szanowni Państwo.
Nie mogąc stawić się osobiście na uroczystościach związanych z 15 rocznicą powstania Bractwa Piwnego – pragnę tą drogą pogratulować władzom i członkom naszego stowarzyszenia.
Proszono mnie abym krótko napisał o „pradziejach” Bractwa Piwnego, dlatego ograniczony czasowo wspomnę jedynie o najważniejszych momentach, datach i osobach, które przez te lata kreowały wizerunek naszej piwnej organizacji.
Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych, Polska Partia Przyjaciół Piwa – rządzona przez Leszka Bubla – chyliła się ku upadkowi, gdy wielokrotne próby uratowania Jej „konsumenckiego charakteru” spełzły na niczym, kilka osób - „zniesmaczonych” mieszaniem polityki z piwem - stworzyło Grupę Założycielską Organizacji Piwnej. Jako, że Łódź była głównym ośrodkiem buntu przeciw ówczesnym władzom PPPP (piszący te słowa miał objąć fotel prezydenta partii), nie było niczym dziwnym, że właśnie w naszym mieście powstał zalążek – jeszcze nienazwanej – naszej organizacji.
W nieistniejącym już budynku, w nieistniejącej już pijalni piwa „Hubertus”, przy ulicy Sienkiewicza (a więc „parę kroków” stąd), nastąpił „cud stworzenia” Bractwa Piwnego, tam też powstawał pierwszy statut i struktura organizacyjna. Tam też – członkowie założyciele – napisali list do piwoszy, który wysłano do wszystkich lokalnych ław Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Odebrano wiele sygnałów – w tym pogróżki z Warszawy – odebrano również akces z Krakowa. I tak Bractwo Piwne wsparło się o dwa miasta: Łódź i Kraków.
Sąd Rejonowy w Łodzi zarejestrował naszą organizację z datą 28 grudnia 1995 roku, pierwszym Wielkim Mistrzem Bractwa Piwnego został wybrany Lech Pietrzak. W ciągu następnego roku Bractwo Piwne, tworzyło kolejne lokalne kręgi w Polsce (Kielce, Lubin, Częstochowa, Piotrków Trybunalski…), uczestniczyło w wielu imprezach piwnych w kraju (targi, biesiady, etc.), nawiązywaliśmy kontakty z przemysłem piwowarskim.
Na początku roku 1997 złożony został akces do EBCU (Europejskiej Unii Konsumentów Piwa). Na jesiennym mityngu tej organizacji w Amsterdamie (rok 1997), Bractwo Piwne zostało przyjęte jako członek stowarzyszony.
W roku 2000, w piątą rocznice powstania BP, odbył się mityng EBCU w Polsce (w Łodzi i Krakowie)– podczas którego Nasza Organizacja otrzymała status członka zwyczajnego EBCU.
Kolejny mityng w Polsce to rok 2005, z okazji X rocznicy powstania Bractwa.Do Krakowa zjechali przedstawiciele wszystkich piwnych organizacji zrzeszonych w EBCU na czele z prezydentem Terry Lockiem.
Po wielu latach kierowania pracami Kapituły jako Wielki Mistrz Bractwa Piwnego postanowiłem nie kandydować do najwyższej godności w naszej organizacji i od maja 2007 jestem arcymistrzem BP. Pragnę w tym miejscu wspomnieć o dwóch moich kolegach z Krakowa, którzy piastowali funkcje Kanclerza Bractwa Piwnego – a mianowicie o Marku Szydłowskim i o Jacku Walawskim – obaj niestety nie żyją.
Wielce Szanowny Mistrzu Bractwa Piwnego, mój kolego Marku przyjmij ode mnie życzenie jeszcze wielu lat przewodzenia Piwnej Braci, a naszej organizacji skupienia wokół siebie całego ruchu piwnych konsumentów.
PIWU CZEŚĆ!!!!

Zbigniew Olobry – członek założyciel, arcymistrz Bractwa Piwnego.

Plik PDF: pobierz [42 kb]

 

Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego W Polsce – Browary Polskie:

Drodzy Pasjonaci i Znawcy Piwa!
W imieniu własnym i browarów zrzeszonych w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, pragnę podziękować za zaproszenie na uroczystość 15-lecia Bractwa Piwnego.
Niestety względy zdrowotne nie pozwalają mi uczestniczyć w tym niezwykłym święcie i wydarzeniu osobiście. Jednakże wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możliwe są obchody tego pięknego Jubileuszu, przekazuję serdeczne gratulacje i szczere wyrazy uznania za dotychczasowe liczne osiągnięcia, za stworzenie jedynej organizacji, która promuje kulturę piwa, reprezentując Polskę w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa.
Dzięki edukacji konsumentów piwa, ścisłej współpracy z przemysłem piwowarskim stale podnosząc jakość konsumowanego złocistego trunku, działalności popularyzującej wielowiekową kulturę piwa, w ciągu ostatnich 15 lat Bractwo Piwne skutecznie przyczyniło się do utrwalenia więzi świadomych piwoszy oraz stworzyło możliwości dla nowych pasjonatów tego napoju.
Niech świętowany jubileusz będzie powodem do zadowolenia, niech będzie również bodźcem do dalszego działania oraz inspiracją do realizacji wszystkich kolejnych planów i zamierzeń. Życzę, aby kolejne lata były równie owocne jak te, które macie dziś okazję podsumować.
Niech nie zabraknie Wam licznego grona przyjaciół i życzliwych konsumentów piwa.
Wirtualnie podnosząc kufelek piwa,

Piwu cześć!

Danuta Gut
Dyrektor Biura Zarządu
Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego
W Polsce – Browary Polskie

Plik PDF: pobierz [61 kb]