Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Listopadowa kwesta

30.10.2004

(Kielce) Pieniądze z tegorocznej kwesty mają być przeznaczone na odnowienie grobowca rodziny Stumpf. To jeden z piękniejszych nagrobków na kieleckim cmentarzu, ale również jeden z najbardziej zaniedbanych. Grobowiec znajduje się w kwaterze 8D na Cmentarzu Starym.
Rodzina Stumpfów była niegdyś bardzo znana w Kielcach. Ferdynand Karol Stumpf był właścicielem browaru, który mieścił się przy ulicy Ogrodowej. To właśnie w browarze podobno założony został pierwszy telefon w Kielcach. Połączenia można było uzyskiwać między mieszkaniem Stumpfów a browarem. W grobowcu pochowany jest również Ludwik Stumpf, który wybudował budynek teatru w Kielcach, oraz Adelajda Stumpf.

- To naprawdę piękny i oryginalny nagrobek. Z marmuru, zwieńczony żeliwną palmą i co ciekawe wykonany przez Kielecką Fabrykę Wyrobów Marmurowych. Jest świadectwem mistrzostwa naszych kamieniarzy - mówi Anna Piasecka, organizatorka tegorocznej kwesty.

Żeby odnowić ten nagrobek trzeba zebrać blisko 40 tysięcy złotych. Kwestujących zgłosiło się już bardzo dużo, bo ponad 150 osób. - Mamy nadzieję, że kielczanie chętnie wesprą naszą akcję - dodaje Piasecka.

Kwesta organizowana jest już po raz dwunasty. Osoby z drewnianymi skrzyneczkami będzie można spotkać przy cmentarzach przy ulicy Ściegiennego w godzinach 9-17.

Jednym z kwestujących od lat jest Bogdan Gumowski, dziennikarz Radia Kielce. - Kielczanie chętnie wspomagają kwestę. Co ciekawe, większe kwoty i częściej wrzucają osoby, które nie wyglądają na zbyt zamożne. Co roku zbieramy więcej pieniędzy, co może świadczyć, że się bogacimy, ale również, że mamy coraz większą świadomość, że powinniśmy dbać o pamiątki z przeszłości. Coraz więcej osób chce, by został po nich jakiś ślad i cieszy je, że dzięki datkom odnawiane są nagrobki najpiękniejszych, najstarsze i te, w których pochowani są ciekawi ludzie - mówi Gumowski. Jak podkreśla duże znaczenie ma to, że kwestujący to osoby znane.
Gazeta Wyborcza

anar