Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kulturalni kibice kupią piwo na stadionie

02.08.2008

- Już niedługo kibice piłkarscy będą mogli popijać cienkie piwko, przyglądając się grze swojej drużyny, a w tym czasie chuligani mają się meldować w komisariacie - wynika z opisywanego przez "Rzeczpospolitą" projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, przygotowanego przez MSWiA.

Projekt przewiduje, że na imprezach masowych wolno będzie sprzedawać napoje alkoholowe, ale tylko o zawartości do 4,5 proc. alkoholu. A więc lżejsze gatunki piwa. Choć nie zawsze. 

Bywalcy derbowych meczów oraz tzw. świętych wojen, jak np. pojedynki Arki z Lechią czy Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów nie będą mieli na to szans. Sprzedaż złocistego napoju z pianką na imprezach podwyższonego ryzyka będzie bowiem zabroniona.

Skąd pomysł sprzedaży alkoholu na stadionach? MSWiA tłumaczy, że taki postulat zgłaszają samorządy. - Doświadczenia mundialu w 2006 r. w Niemczech i tegorocznego Euro w Austrii wskazują, że jest możliwe połączenie niskoprocentowego alkoholu z kulturalną zabawą, atmosferą święta sportowego oraz bezpiecznym przeprowadzeniem imprezy - tłumaczy Dariusz Dymiński z Komendy Głównej Policji.

Ci, którzy nie umieją kulturalnie kibicować, spotkań na żywo nie obejrzą. W tym czasie chuliganów z zakazami stadionowymi czekają odwiedziny na komisariatach (teraz też muszą, ale nie ma to żadnej sankcji), będą też wykonywać prace społeczne. Jeśli się nie podporządkują, zapłacą nawet 10 tys. zł kary. Kilkutysięczne grzywny mają grozić krewkim pseudokibicom za wbieganie na płytę boiska, zasłanianie twarzy szalikami i wnoszenie na stadion materiałów pirotechnicznych.

Procentowe trunki będzie można wypić na meczu najwcześniej w przyszłym sezonie, bo nowa ustawa musi przejść cały proces legislacyjny. Wejdzie w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

DI/int.,Newsweek.pl