Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kujawiak trzyma się

17.06.2004

Browar Kujawiak kupi Grupa Żywiec - zdecydowali jego właściciele. Mniej szczęścia ma warszawski browar, należący do Brau Union, który będzie zamknięty.
Walne Zgromadzenie Wspólników Brau Union Polska Sp. z o.o. reprezentujące interesy właściciela - austriackiej firmy Brau Union AG podjęło we wtorek decyzję o likwidacji polskiego oddziału firmy. Jednocześnie zdecydowano o sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli Browaru Kujawiak w Bydgoszczy, Grupie Żywiec SA oraz zakończeniu produkcji w browarze w Warszawie i przeniesieniu jej do położonego blisko Warszawy browaru w Warce, należącego do Grupy Żywiec.
Podjęta przez Brau Union AG decyzja dotycząca likwidacji Brau Union Polska Sp. z o.o. była podyktowana przede wszystkim zmianami właścicielskimi, czyli przejęciu na poziomie globalnym Brau Union AG przez Heineken N.V. To z kolei wymusiło potrzebę zintegrowania działalności operacyjnej firm należących do tego samego właściciela. W przypadku Polski dotyczy to Grupy Żywiec SA i Brau Union Polska. Po drugie, decyzja o likwidacji wiąże się ze słabą kondycją ekonomiczną Brau Union Polska, która od początku rozpoczęcia działalności w Polsce notowała straty. - Zarówno browar, jak i marka Kujawiak mają już swoje trwałe miejsce w strukturach Grupy Żywiec. Piwo Kujawiak to marka z dużym potencjałem, którą zamierzamy rozwijać - zapewnia Nico Nusmeier, prezes Grupy Żywiec. Browar Kujawiak organizacyjnie funkcjonuje już w strukturach Grupy Żywiec. W trakcie trwającego od ośmiu miesięcy okresu integracji do Grupy Żywiec włączono sprzedaż, planowanie produkcji, IT, marketing i logistykę. Browar przejął także żywieckie normy, reżimy produkcyjne i operacyjne.
Zgodnie ze strategią grupy piwo Kujawiak ma być silną marką regionalną. Aby skutecznie konkurować z innymi piwami ogólnopolskimi i regionalnymi na początku maja Kujawiak pojawił się na rynku w odmłodzonym opakowaniu i nowym podwyższonym ekstrakcie 11,7 proc.

Gazeta Pomorska

(bel)