Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Krzyżackie losy polskich pieniędzy

19.07.2006

Archeolodzy z PAN odkryli na zamku w Malborku polską mennicę produkującą królewskie dukaty. Przy okazji badaczom trafił się skarb, browar, a także... średniowieczna piekarnia.
(...)
Na początku zamiast oczekiwanych sprzętów do topienia i kucia metalu, oczom badaczy ukazały się pozostałości starościńskiego browaru z XVII wieku. Dopiero pod nim natrafiono na stopioną od bardzo wysokiej temperatury ziemię i cegły oraz konkret w postaci resztek tygli do topienia metali. Ze znalezionych kawałków udało się odtworzyć jeden. Można było w nim wytopić od 15 do 20 kg kruszcu.
(...)
Spalona ziemia i cegły oraz pozostałości tygli, choć jednoznacznie świadczące o dawnym przeznaczeniu tego miejsca, nie usatysfakcjonowały archeologów. Mając nadzieję na coś więcej, kopano dalej - po drugiej stronie murów dawnego browaru. Nieoczekiwanie spod ziemi wyłoniły się tu komin i piec, tyle że służyły one najprawdopodobniej jeszcze Krzyżakom do wypieku chleba. Prace archeologiczne na malborskim podzamczu zakończą się 15 sierpnia.

Gazeta Wyborcza

Bartosz Gondek