Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Królewskie z Warki

16.06.2004

Rynek piwa. Brau Union rezygnuje z Polski.Spółka Brau Union Polska, reprezentująca interesy austriackiej firmy Brau Union AG, we wtorek podjęła decyzję o zakończeniu produkcji w browarze w Warszawie, która zostanie przeniesiona do Warki.
Zadecydowano także o sprzedaży browaru Kujawiak w Bydgoszczy Grupie Żywiec SA. Tym samym Brau Union zakończyła działalność w naszym kraju, a pracę straci ok. 250 osób – poinformował Nico Nusmeier, członek zarządu Brau Union AG i zarazem prezes Żywca.

Jego zdaniem, decyzja Austriaków została podyktowana potrzebą zintegrowania działalności operacyjnej firm należących do tego samego właściciela (koncernu Heineken), a przede wszystkim narastającymi od 2000 r. stratami spółki Brau Union w Polsce, które przekroczyły już 100 mln zł. Do tego doszła zaostrzająca się konkurencja na rynku piwa oraz wysoka akcyza. – Gdyby Brau Union Polska nadal działała, to decyzja o zamknięciu browaru w Warszawie byłaby i tak kwestią czasu. Wysokie koszty, ograniczone moce produkcyjne w połączeniu z brakiem perspektyw wymusiłyby wstrzymanie produkcji. Tutejsze piwo Królewskie będzie teraz wytwarzane w nowoczesnym browarze w Warce (sponsoring Legii Warszawa potrwa 3 lata), zaś lokalną markę piwa Kujawiak nadal utrzymamy, a nawet rozwiniemy. Oprócz wysokich odpraw dla zwalnianej załogi, sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych, wszyscy pracownicy będą mogli skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która pomoże w wyszukiwaniu nowych miejsc pracy – dodał Nico Nusmeier.

Gazeta Prawna

Zbigniew Żukowski