Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Koźlak koźlakowi nie równy. Czy będzie proces o plagiat piwa?

17.07.2007

Browar Amber z Bielkówka na Kaszubach zarzuca konkurencji, spółce Barlan Beverages Group z Warszawy, plagiat. Chodzi o jeden z czołowych produktów pomorskiego producenta - piwo Koźlak. Nowy produkt BBG to także Koźlak, dodatkowo sprzedawany jest w podobnej butelce z malowaną etykietą z wizerunkiem koziołka.

Przedstawiciele Browaru Amber są przekonani, że podobieństwo jest zbyt duże aby chodziło o zwykłą pomyłkę.
- Koźlak BBG ma taką samą butelkę i taką samą malową - nie naklejaną - etykietę w pastelowych barwach jak nasz - mówi Sławomir Pahlke, pełnomocnik ds. marketingu Browaru Amber. - Obecnie przeprowadzamy analizę prawną. Nie chcemy zadrażniać sytuacji i liczymy na pokojowe rozwiązanie. Tym bardziej, że ewentualny proces to ogromne koszty.
Butelki obydwu Koźlaków są podobne i nie trudno o pomyłkę. Tym bardziej, że w sklepach stoją obok siebie, a czasami są wręcz wymieszane. Nawet ceny są podobne, obydwa piwa kosztują ok. 3 - 3,5 zł. Jak twierdzą przedstawiciele Ambera, gdyby zbagatelizowali taką sytuację za dwa lata ich Koźlak mógłby po prostu zniknąć z rynku.
- Nie chcę komentować tej sytuacji - mówi Andrzej Jackowski, wiceprezes Barlan Beverages Group.- Chcemy jednak zoraganizować spotkanie z przedstawicielami Ambera i wyjaśnić wszelkie kontrowersje.
Jak na razie nikt z Barlan Beverages Group nie skontaktował się z Browarem Amber.
Plagiaty w branży browarniczej, to nie nowość na polskim rynku.
- Piwo z Browaru w Lwówku Śląskim wyglądało bardzo podobnie do niemieckiego piwa Paulaner Salvator - przypomina Pahlke. - Podobny kłopot był z piwem Barkas z Braniewa, którego naklejka przypominała graficznie naklejkę z piwa Special. Jednak jak dotychczas wszystkie te sprawy zakończyły się polubownie. My też nie zamierzamy występować na razie na drogę sądową.
Tym bardziej, że konkurent jest ponad pięciokrotnie większy od Browaru Amber. Produkcja BBG, to ok 1 mln hektolitrów na rok. Moc produkcyjna browaru w Bielkówku to 250 tys. hektolitrów rocznie.

ROBERT KIEWLICZ - POLSKA Dziennik Bałtycki