Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Konkurs piw domowych i Giełda w Szczecinie

15.03.2013
Konkurs piw domowych i Giełda w Szczecinie Konkurs piw domowych i Giełda w Szczecinie

Tradycyjnie w okolicach dnia św. Patryka w Szczecinie spotkali się po raz 13-ty kolekcjonerzy birofiliów. W mieście nad Odrą odbyła się już XIII Międzynarodowa Giełda Birofilów Pivaria. Towarzyszył jej II Szczeciński Konkurs Piw Domowych.

Od samego początku szczecińską giełdę organizuje Krzysztof Żurawski, pasjonat historii browarnictwa, popularyzator piwnej kultury, a także kolekcjoner. Jest on także Kawalerem Orderu Złoty Chmiel -  zaszczytnego wyróżnienia nadanego przez  Bractwo Piwne za promocję szeroko rozumianej kultury piwa.

Szczecińska giełda w środowisku kolekcjonerów ma bardzo dobrą opinię. Przyjeżdżają na nią nie tylko ludzie z całej Polski, ale także birofile z Niemiec czy Czech. Obecność Niemców nie dziwi z racji bliskości Szczecina do granicy. Wizyty czeskich pasjonatów piwnych akcesoriów natomiast to przede wszystkim zasługa organizatora. Krzysztof Żurawski od wielu lat utrzymuje bliskie kontakty z czeskim środowiskiem piwnym, a w Szczecinie promuje czeskie piwowarstwo w specjalizującym się w tym asortymencie pubie Pivaria. W przeddzień imprezy w prowadzonym przez niego lokalu odbyło się przedgiełdowe spotkanie towarzyskie. Natomiast sama Giełda od samego początku przeprowadzana jest na terenie Domu Kultury „Słowianin” znanym w Polsce z wielu muzycznych przedsięwzięć. Na stałe występuje tam bluesowa formacja „After Blues”, która grała także na kilku giełdach.

Jeśli chodzi o spotkanie piwowarów domowych to organizatorom udało się zaprosić do niego plejadę domowych browarników co świadczy o renomie tego młodego konkursu, któremu patronuje Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Zgłoszone do konkursu piwa oceniane były w dwóch kategoriach: Zielone oraz Belgian Tripel. Pierwsze miejsce w kategorii Piw Zielonych zajęła Agnieszka Łopata, uznana przez Bractwo Piwne za Piwowarkę Domową Roku 2012, natomiast w kategorii Belgian Tripel zwycięzcą został Wojciech Bublej – prywatnie muzyk w Filharmonii Szczecińskiej.

Warto przy okazji wspomnieć, ze szczecińscy piwowarzy prowadzą cykliczne warsztaty w Pubie Pivaria, gdzie znaleźli bardzo przychylną atmosferę. To właśnie na warsztatach w Pivarii zaraził się piwowarskim bakcylem Andrzej Miler – zdobywca prestiżowego 1. Miejsca na Festiwalu Birofilia w Żywcu 2012.

Rośnie więc Szczecin na kolekcjonerską i piwowarską potęgę!

Piwu cześć!

(Opracowanie Adam Kuźmicki)

Kolejność miejsc w Szczecińskim Konkursie Piw Domowych:

Piwo Zielone:

1. Agnieszka Łopata
2. Andrzej Miler
3. Adam Wróbel
4. Jan Krysiak
5. Jerzy Miler
6. Jacek Stachowski oraz ex aequo
Demon Brew
7. Krzysztof Czekan
8. Bartosz Nowak
9. Grzegorz Pudło
10. Waldemar Pitala
11. Andreas Schwickert

Belgijski Tripel:

1. Wojciech Bublej
2. Agnieszka Łopata (Marcin Stefaniak)
3. Piotr Kowalski
4. Robert Orszulak
5. Artur Kamiński
6. Tomasz Czaja
7. Waldemar Pitala
8. Stanisław Szeliga oraz ex aequo
Jan Krysiak
9. Andrzej Miler
10. Jacek Głuchowski
11. Jerzy Miler
12. Slawomir Bilski
13. Adam Czogalla

 (Źródło: facebook/PIVARIA - Szczeciński Konkurs Piw Domowych)