Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Koniec wojny o piwo Królewskie

14.12.2004

Grupa Żywiec dogadała się z Browarem Ciechanów.Prawdziwy „Król" będzie produkowany tylko w Warce.
Spór zaczął się wiosną tego roku, kiedy ciechanowski browar wrócił do produkowanej wcześniej marki Wyborne Królewskie. Grupa Żywiec zarzucała ciechanowskiemu producentowi, że podrabia znak towarowy Królewskie. Przedstawiciele Browaru Ciechanów uważali, że prawo do produkcji nabyli wraz z zakładem. Obie strony złożyły pozwy sądowe. W połowie listopada przedstawiciele Grupy Żywiec i Browaru Ciechanów podpisali umowę kończącą wielomiesięczny spór obu firm. Strony zobowiązały się do wycofania wszystkich wzajemnych roszczeń.
Browar Ciechanów zadeklarował zaprzestanie produkcji
Wybornego Królewskiego. Z kolei Grupa Żywiec na mocy umowy rozpoczęła sprzedaż produktów ciechanowskiego browaru. Marek Jakubiak, wiceprezes Browaru Ciechanów, przyznał, że dystrybucja Wybornego Królewskiego na terenie Warszawy nie przyniosła spodziewanego efektu ekonomicznego.
- Zdawaliśmy sobie też sprawę, że spory o własność intelektualną są skomplikowane i w sądach mogą trwać latami. Byłoby to ze szkodą dla obu firm - powiedział nam Jakubiak. Dodał, że jego firma specjalizuje
się w produktach niszowych i nie zamierza konkurować z gigantami specjalizującymi się w piwach jasnych. Według Krzysztofa Ruta, yrektora korporacyjnego Grupy Żywiec, to rozwiązanie niesie obu stronom korzyści handlowe.
- Browarowi Ciechanów otwiera nowe możliwości, a w przypadku
Żywiec Trade Holding oznacza poszerzenie oferty o bardzo
dobre produkty cieszące się uznaniem wielu konsumentów - powiedział Rut. Grupa Żywiec w pierwszym półroczu sprzedała 4,8 min hl piwa. Browar Ciechanów w ciągu roku sprzedaje blisko 40 tyś. hl napoju z pianką.

WSPÓLNE KORZENIE

Browar Ciechanów od 1992 roku byt częścią Browarów Warszawskich Królewskich. Piwo Królewskie było produkowane w obu zakładach. Cztery lata temu stołeczne browary przejął austriacki Brau Union. W czerwcu 2002 roku Austriacy sprzedali zakład w Ciechanowie polskiemu prywatnemu inwestorowi. A przed rokiem Brau Union Polska zostało przejęte przez Grupę Żywiec.
Życie Warszawy

HENRYK A. SADOWSKI