Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Koniec sporu pomiędzy Habsburgami a grupą Żywiec?

06.12.2005

Dobiega końca wieloletni spór pomiędzy spadkobiercami rodziny Habsburgów a Grupą Żywiec SA. Na jutro zwołana została konferencja, podczas której strony mają ogłosić warunki ugody. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie Karol Stefan Habsburg książę de Altenburg.
Żywiecki browar do sądu pozwało czterech spadkobierców Karola Olbrachta Habsburga. Jednym z nich jest jego pasierb Kazimierz Badeni, bardziej znany jako ojciec Joachim, dominikanin z Krakowa, słynny rekolekcjonista, były spadochroniarz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Reszta to dzieci Karola Olbrachta: Karol Stefan Habsburg mieszkający w Szwecji, Renata Habsburg-Lorena De Zulueta mieszkająca w Hiszpanii oraz Maria Krystyna Habsburg, która kilka lat temu ze Szwajcarii przeprowadziła się do rodzinnego Żywca.

Żywiecki browar został założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. W czasie II wojny światowej przejęli go hitlerowcy. Po wojnie zaś trafił w ręce polskich władz, które powołały się na dekret o reformie rolnej z 1944 r.

Zdaniem Habsburgów i ich prawników podczas nacjonalizacji browaru doszło do nieprawidłowości. Przede wszystkim firmy piwowarskie nie były wymienione w dekrecie o reformie rolnej. Inne prywatne browary państwo przejęło dopiero na podstawie ustawy o nacjonalizacji z 1946 r. Nawet więc według komunistycznego prawa nacjonalizacja żywieckiego zakładu przeprowadzona w ten sposób była bezprawna. A Ministerstwo Przekształceń Własnościowych w 1991 r. zdecydowało się na sprzedaż browaru, choć wiedziało, że Habsburgowie zażądają jego zwrotu.

Habsburgowie uznali też, że Żywiec bezprawnie używa symboli ich rodu. Domagali się, by sąd zakazał spółce umieszczania na butelkach z piwem daty 1856 oraz symbolu korony jako wskazujących na początek tradycji Żywca. Ich zdaniem może to sugerować, że istnieje ciągłość pomiędzy browarem założonym przez Habsburgów a obecnymi właścicielami Grupy Żywiec SA.

Nie wiadomo, ile ostatecznie odszkodowania żądali od Browarów Żywieckich Habsburgowie. Adwokat Krzysztof Góralczyk reprezentujący interesy Habsburgów nie chciał ujawnić szczegółów porozumienia, dopóki nie zobaczy podpisanej przez obie strony umowy. Jutro o godz. 13 mają spotkać się one w sądzie, a godzinę później ogłosić ugodę.Dziś głównymi właścicielami Żywca są należący do holenderskiego Heinekena Brau Union (61,8 proc) i Harbin (36,2 proc.). Ok. 2 proc. akcji znajduje się w publicznym obrocie giełdowym. Szacunkowa rynkowa wartość spółki to ok. 5,6 mld zł. Grupa Żywiec ma 35-proc. udział w polskim rynku piwa, co plasuje ją na drugim miejscu za Kompanią Piwowarską.
Gazeta Wyborcza

Maria Bielicka, współpraca Mirosław Łukaszuk