Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Koniec Esplanady

11.06.2008
Koniec Esplanady Koniec Esplanady

Po ekskluzywnych butikach z Pietryny zaczynają znikać drogie lokale gastronomiczne. W miejscu Esplanady powstanie Bierhalle.

Esplanada to jeden z najstarszych i najważniejszych punktów na gastronomicznej mapie Łodzi. Przed wojną bywali tu przedstawiciele łódzkiej inteligencji i sztuki, a w ostatnich latach m.in. artyści związani z Festiwalem Plus Camerimage (na przykład David Lynch). - Wśród klientów restauracji przeważali zagraniczni goście, doskonale się tutaj bawili, zostawiając bardzo wysokie napiwki - mówi jedna z byłych kelnerek Esplanady. 

Restauracja była miejscem wystawnych kolacji i uroczystych spotkań biznesowych. - Lokal był dla łodzian powrotem do przedwojennej tradycji. Sam odwiedzałem go, towarzysząc m.in. parze książęcej z Belgii - podkreśla Ryszard Bonisławski, znawca Łodzi.

Zmiany szyldu można się spodziewać jeszcze w czerwcu. - Głównym powodem zamknięcia Esplanady są powody ekonomiczne. Większość klientów przeniosła się do Manufaktury. Pozostał duży trudny do utrzymaniu lokal. Chcemy jak najszybciej uporać się z remontem i w lipcu zaprosić gości do nowego miejsca. Dotychczasowi pracownicy zostają razem z nami - mówiła "Gazecie" Agnieszka Koźlik, menedżerka restauracji.

Wczoraj Koźlik się wycofała i nie chciała autoryzować wypowiedzi. Ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w miejscu Esplanady powstanie filia sieci Bierhalle - połączenie browaru i pubu. Lokal tej sieci od półtora roku działa już Manufakturze - serwuje piwa własnej produkcji i obfite dania kuchni bawarskiej.

Kilka miesięcy temu swoją działalność przy ul. Piotrkowskiej zakończyła Restauracja Krokodyl. W grudniu zastąpił ją bar z daniami kuchni tureckiej.

 

Esplanada zawdzięcza swoją nazwę otwartej w 1928 r. kawiarni. Prowadził ją Wawrzyniec Gerbich. Oprócz kawiarni działała w Esplanadzie cukiernia. Wypieki powstawały w przylegającej do lokalu oficynie. Znakomita kawiarnia przetrwała wojnę, choć przejęli ją Niemcy. W 1947 r. odebrano ją dawnemu właścicielowi i przekazano Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Przez kilka dziesięcioleci we wnętrzach ponownie funkcjonował sklep z odzieżą. W 1998 r. budynkowi przywrócono dawną świetność - wystrój zaprojektowany przez Grzegorza Janiszewskiego i Jarosława Zapolskiego otrzymał tytuł Najlepszego Wnętrza Roku.


 Karolina Brzozowska, Patrycja Kruczkowska, Gazeta Wyborcza Łódź