Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Koncert i promocja książki o browarze "Kmicic"

07.07.2006

Pub Oslo, ul. Korczaka 14; spotkanie zacznie się w piątek o godz. 18.
W piątek pub Oslo organizuje "Święto piwa - Wspomnienie o Kmicicu". Wszystko po to, by uczcić pamięć nieistniejącego już od roku, jedynego częstochowskiego browaru. Na początku prof. Dariusz Złotkowski, historyk z Akademii im. Jana Długosza, przedstawi krótką historię "Kmicica". A jest w tej dziedzinie specjalistą: napisał książkę o historii browaru, a piątkowa impreza w Oslo będzie połączona z promocją tego wydawnictwa. W programie znalazły się także spotkania z obecnym właścicielem browaru Janem Lusem, wieloletnim dyrektorem firmy Andrzejem Wesołowskim i z piwowarami - Anną Bugałą i Wojciechem Warzyszyńskim.

Gości czekają także inne "browarowe" atrakcje: wystawa pamiątek po browarze, konkurs wiedzy o browarze Kmicic i nie tylko, konkurs "Poznaj piwo" oraz degustacja piw opartych na recepturach browaru Kmicic. A ponadto dyskusje o piwie przy piwie - bo tego w Oslo nie brakuje.

Muzycznie ubarwi wieczór Darek Nabiałek z zespołem Czarna Dziura.

Browar Kmicic działał 165 lat. W ubiegłym roku zakończył żywot on sam i jego dwie flagowe marki - Kmicic i Bohun. Kilka lat temu były plany, by zlikwidować zabytkowe, najstarsze budynki browaru. Dzięki kampanii "Gazety" zamiar się nie powiódł - słodownię, wieżę wodną, suszarnię oraz zachowane w nich urządzenia wpisano do rejestru zabytków.

Od czasu zamknięcia browaru mówi się o zaadaptowaniu budynków - tak jak to np. zrobili Kulczykowie w Poznaniu. Konkrety jednak nie padają. Może właściciel budynków powie o nich na piątkowym spotkaniu?

Obecnie jedyna regionalna wytwórnia piwa to istniejący od 13 lat browar GAB w Wąsoszy koło Konopisk. Jego wyroby można kupić w Oslo: piwa "Mocne", "Jubilat" i "Złote" z butelki oraz - o niebo lepsze - z beczki: jasną "Kamasutrę" i "Stouta" smakującego jak w prawdziwym irlandzkim pubie. Piwa lane kosztują 5 zł.

Gazeta Wyborcza

ot