Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kompania Piwowarska zwolni ponad 80 osób w Kielcach i Opolu

25.02.2009

- Rozwiązanie umów o pracę z ponad 70 pracownikami browaru w Kielcach oraz kilkunastoma osobami dystrybucji w Opolu zapowiedziała w środę Kompania Piwowarska (KP). Ma to służyć obniżeniu kosztów w firmie.

Jak podał w środę w komunikacie rzecznik firmy, Paweł Kwiatkowski, podejmowane działania to odpowiedź na kryzys gospodarczy. 

KP tłumaczy, że analiza struktury kosztów i restrykcyjna kontrola wydatków doprowadziły do decyzji o wstrzymaniu pracy dwóch linii rozlewniczych o najwyższych kosztach (w Kielcach) i reorganizacji jednego z centrów dystrybucji (w Opolu).
 

 

"Szacujemy, że w 2009 roku nadwyżka mocy produkcyjnych w Kompanii Piwowarskiej wyniesie 2 mln hektolitrów lub więcej" - poinformował rzecznik, tłumacząc konieczność obniżania kosztów działalności firmy. Zmiany zakończą się do końca marca.

Rzecznik dodał, że mimo dobrych wyników sprzedaży piwa w ubiegłym roku KP zaczyna już odczuwać i reagować na skutki ogólnoświatowego kryzysu. Analitycy firmy oceniają, że spowolnienie na rynku piwowarskim będzie trwało nadal, bo pogarsza się sytuacja finansowa konsumentów, a dystrybutorzy mają problemy z finansowaniem działalności.

"Ponadto obecne osłabienie kursu złotego podwyższy koszty działania, zaś wprowadzana 1 marca 2009 r. drastyczna podwyżka akcyzy w wysokości 13,6 proc. przełoży się na podwyżki cen piwa" - uważa Kwiatkowski.

Firma zapewnia, że zwalniani pracownicy z Kielc i Opola otrzymają odprawy w wysokości uzależnionej od wieku i okresu zatrudnienia. Mają oni dostać wyższe odprawy, niż przewiduje prawo, w wysokości określonej w polityce odpraw KP. Będą prowadzone szkolenia przygotowujące zwalniane osoby do spotkań z przyszłymi pracodawcami oraz doradztwo zawodowe.

Kompania Piwowarska z grupy SABMiller jest największą firmą piwowarską w Polsce. Powstała w 1999 r. z połączenia Tyskich Browarów Książęcych i Lech Browary Wielkopolski. W 2003 r. KP przejęła Browar Dojlidy w Białymstoku, a w 2008 r. browar w Kielcach. Wielkość sprzedaży KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2008 wyniosła 14,5 mln hektolitrów piwa. 

jag, PAP Gazeta.pl