Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kompania Piwowarska może zostać liderem

05.11.2001

W trzecim kwartale tego roku Kompania Piwowarska sprzedała o 200 tys. hl piwa więcej niż Grupa Żywiec. Uzyskany wynik pozwolił poznańskiej spółce na zrównanie poziomu sprzedaży z Grupą Żywiec. Zdaniem analityków branżowych, w tym roku możliwa jest zmiana lidera piwnego rynku.
Według danych zawartych w raporcie Piwochmielu, branża piwna w III kw. 2001 ulokowała na rynku 7,35 mln hl piwa, czyli o 5,5% więcej niż w tym samym okresie roku 2000.

Z zestawienia wyraźnie widać, że tegoroczne miesiące lipiec, sierpień i wrzesień, najlepiej wykorzystała Kompania Piwowarska, sprzedając w tym okresie ponad 2,43 mln hl piwa, czyli o 200 tys. hl piwa więcej niż najgroźniejszy na rynku konkurent spółki z Poznania, czyli Grupa Żywiec (browary Leżajsk, Warka, EB i Żywiec).

O ile jeszcze w lipcu Żywiec sprzedał 845 tys. hl piwa, a więc o około 30 tys. hl więcej niż Kompania Piwowarska, o tyle w następnych dwóch miesiącach sprzedaż piwa produkowanego przez KP (Lech i Tychy) nabrała przyspieszenia. W sierpniu sprzedaż piwa spółki wyniosła prawie 950 tys. hl, podczas gdy Żywca zaledwie 860 tys. hl.

Do jeszcze większej dysproporcji w sprzedaży doszło we wrześniu. W tym miesiącu Kompania Piwowarska zdołała ulokować na rynku prawie 670 tys. hl piwa, podczas gdy Grupa Żywiec sprzedała niewiele ponad 530 tys. hl piwa.

To przede wszystkim dobre wyniki KP w sierpniu i wrześniu (rekordowe w historii firmy) i słabsze Żywca w tych miesiącach spowodowały, że dystans pomiędzy tymi firmami po III kwartałach tegorocznej sprzedaży zmniejszył się do zera.
MediaRun.pl

Opr: R. Sak