Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Kompania Piwowarska idzie na podbój Europy

27.11.2007

W okolicy osiedla Przemysława Kompania Piwowarska buduje nowoczesną halę wartą 34 miliony złotych. I tym samym umacnia swoją pozycję trzeciego co do wielkości browaru SABMiller w Europie.

Hala rośnie tam, gdzie jeszcze niedawno mieściła się stara browarniana kotłownia węglowa. Ostatnia pamiątkę po kotłowni - drugi pod względem wysokości w Poznaniu ceglany komin, mierzący aż 132 m firma rozebrała w maju tego roku.

Po dawnych zabudowaniach pozostała spora parcela. Prócz magazynu o powierzchni 15,5 tys. mkw., z ogrzewaniem i supernowoczesnym system ochrony przeciwpożarowej powstanie na niej także fabryczna infrastruktura.

Firma wybuduje drogi, a obok place (w sumie to kolejne 15 tys. mkw.). Stanie tu też gigantyczna wiata (2,5 tys. mkw. powierzchni). Koszt inwestycji to - bagatela - 34 mln zł.

Rozbudowa fabryki ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Ale Kompania Piwowarska inwestuje też na Śląsku w Tyskie Browary Książęce. Rozbudowuje tam warzelnię, linię rozlewniczą oraz zbiorniki fermentacyjne i leżakowe. Inwestycja jest częścią trzyletniego programu realizowanego od 2005 r. W browary w Tychach, Poznaniu oraz Białymstoku firma zainwestuje w sumie około 300 mln zł.

Kompania buduje piwną potęgę, bo nieźle zarabia: jest największym i najbardziej zyskownym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. W ubiegłym roku osiągnęła przychody w wysokości 4,4 mld zł i zysk netto 693 mln zł. Obecnie łączne moce produkcyjne wszystkich jej trzech browarów wynoszą 12,5 mln hektolitrów piwa rocznie. Po rozbudowie firma ma produkować aż 15 mln hektolitrów piwa. Czyli prawie tyle, ile wynosi połowa popytu na piwo w Polsce.

Poznańska firma jest też zarazem częścią drugiego pod względem wielkości producenta piwa na świecie - SABMiller.

Plany firmy co do Polski są takie: po rozbudowie browar w Tychach będzie posiadał zdolności produkcyjne rzędu 8 mln hektolitrów piwa rocznie. A to oznacza, że Tyskie Browary Książęce będą nie tylko jednym z najstarszych browarów w Europie, ale także jednym z najnowocześniejszych oraz największych.

Tyski Browar będzie wtedy największym spośród europejskich browarów należących do SABMiller. Na drugim miejscu znajdzie się browar w Kałudze (Rosja), a na trzecim - browar w Poznaniu.


Sylwia Sałwacka, Gazeta Wyborcza Poznań