Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Klęska branży piwowarskiej

26.01.2004

Sejm przyjął maksymalną stawkę akcyzy na piwo obowiązującą w Polsce. Wynik przeprowadzonego w piątek, 23 stycznia, głosowania, nie daje powodów do radości ani konsumentom, ani producentom piwa. Poniżej zamieszczamy informacje i komentarz Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Małych i Średnich Browarów.
Informujemy, że na skutek POMYŁKI!!! w głosowaniu, którą popełniły dwie posłanki Ligi Polskich Rodzin, przegraliśmy głosowanie stosunkiem głosów 217 do 217.
Tak więc maksymalna stawka akcyzy zapisana w Ustawie wyniesie 6,96 zł.
Ta decyzja po raz kolejny pokazuje, że rząd i parlament tylko w deklaracjach sprzyjają polskim firmom. Nie mając pewności, co do planów rządu, branża nie może zaplanować polityki obniżania cen, co było głównym celem przy
argumentowaniu niższej stawki. Małe i średnie browary, jako szczególnie zagrożone, będą zmuszone w związku z tym do drastycznej redukcji kosztów, co z kolei przełoży się na redukcje zatrudnienia. Innej ścieżki już nie ma. Pozostały negocjacje z Ministrem Finansów, bo to on jest teraz władny
obniżyć nam stawkę i tu liczymy na konstruktywne stanowisko. A tak na marginesie, to te dwie posłanki (...) powinny zrezygnować z mandatów.

opracowanie: Bractwo Piwne