Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Karmelowa moc

19.07.2004

Co się najbardziej kojarzy z Ziemią Lubuską? Naszym Czytelnikom na myśl przychodzi Luksusowa i piwo porter z browaru w Witnicy. Na razie to właśnie te produkty prowadzą w konkursie „GL”.
Z takich wyników konkursu zadowoleni są oczywiście Edward Kolanowski, szef marketingu Boss Browary Witnica i Stanisław Gałza, dyrektor finansowy zielonogórskiego Polmosu. Porter ma 10 lat, Luksusowa ok. 80. Czarny Boss z Witnicy jest jedynym tego typu piwem produkowanym w Lubuskiem. Luksusowa to marka kojarzona z Zieloną Górą nawet przez warszawskich taksówkarzy.
- Jeden z nich na hasło Polmos Zielona Góra powiedział: Dobrą tam macie wódkę
– wspomina dyrektor Gałza.
Obaj podjęli rękawicę – powalczą o tytuł produktu regionalnego dla swojego wyrobu.

Sekret w ziemniakach

Czarnego Bossa w butelce euro znaleźć można w niemalże każdym lubuskim sklepie, a także w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech. Na eksport piwo wysyłane jest z ciemną etykietą, na rynek krajowy – ze złotą metalizowaną i napisem porter. W styczniu tego roku w konkursie regionalnych piw browarów polskich zdobyło złoty medal. Szczególnie dużo sprzedaje się go nad morzem. Pracownicy witnickiego browaru zdradzają, że często przychodzą do nich kartki pocztowe od zadowolonych urlopowiczów z zapytaniem, gdzie mogą kupić portera, gdy wrócą z wakacji do domów.
- I nic dziwnego. W smaku czuć przyjemną karmelową gorycz, piwo ma gęstą piankę i jest dosyć mocne – wylicza E. Kolanowski. – Łapią się na to zwykle panie.
Dyrektor Gałza Luksusową kupował w Zielonej Górze 45 lat temu, ale produkowano ją już w latach 20. Na początku z żółtą etykietką, teraz w barwach srebrno-czerwonych. Jedyna wódka Polmosu oparta na spirytusie ziemniaczanym (pozostałe są ze spirytusu zbożowego).
- To, a także świetna woda z naszej własnej studni głębinowej decyduje o smaku wódki – zdradza Gałza.
Zielonogórski Polmos jest wyłącznym producentem Luksusowej w kraju i zagranicą. (...)

Gazeta Lubuska

TATIANA MIKUŁKO