Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

KOMPANIA PIWOWARSKA - Kryzys dotarł także do naszych browarów

27.02.2009

Kryzys gospodarczy dotknął już branżę piwowarską. Około dziewięćdziesięciu pracowników Kompanii Piwowarskiej z Kielc i Opola może stracić pracę. Od 1 marca piwo drożeje.

Pomimo dobrych wyników sprzedaży w roku ubiegłym Kompania Piwowarska zaczyna już odczuwać skutki ogólnoświatowego kryzysu. Spowolnienie na rynku piwowarskim będzie się zwiększało. Osłabienie sprzedaży wynika z pogorszenia się sytuacji finansowej konsumentów i większych trudności w dostępie do finansowania działalności handlowej dystrybutorów piwa.

Obecne osłabienie kursu złotego podwyższy koszty działania. KP kupuje poza Polską znaczną ilość chmielu, a także opakowania oraz etykiety. Podwyżka akcyzy o 13,6% musi spowodować wzrost ceny piwa. Zdaniem Pawła Kwiatkowskiego za litr piwa Tyskiego trzeba będzie zapłacić o 6 procent więcej niż dotąd, czyli około 16 groszy więcej. Podwyżka akcyzy, jaka miała miejsce w roku 2001, zahamowała wzrost kupna piwa. Czy i teraz tak się stanie? W październiku ubiegłego roku piwowarzy zaobserwowali pierwszy od lat spadek ilości spożywanego piwa.

- Najbliższa przyszłość jest mniej przewidywalna. To wymaga od firmy większej elastyczności, aby była w stanie reagować i dostosować się do nowych okoliczności. W konsekwencji szacujemy, że w 2009 roku nadwyżka mocy produkcyjnych w Kompanii Piwowarskiej wyniesie około 2 mln hl - dodaje Paweł Kwiatkowski, rzecznik KP.

Dlatego Kompania Piwowarska postanowiła ograniczyć moce produkcyjne i wstrzymać pracę dwóch linii rozlewniczych, które mają najwyższe koszty produkcji w ramach całej KP. Oznacza to, że wstrzymana zostanie produkcja w dopiero co zakupionym browarze w Kielcach. Prace straci tam najprawdopodobniej 77 osób. Zreorganizowana ma być też praca w opolskim centrum dystrybucji.

- Rozumiemy, że zainwestowano pieniądze w inwestycje w Poznaniu, że dużym wydatkiem był kupiony w ostatnim czasie browar. Jesteśmy umówieni na rozmowy z pracodawcą na 3 marca. Teraz wypracowujemy stanowisko. Będziemy zabiegać o cofnięcie tych decyzji - mówi Arkadiusz Kozłowski z NSZZ Solidarność działających w KP.

Jak mówi Paweł Kwiatkowski dla zwalnianych pracowników przygotowana zostanie odprawa w wysokości uzależnionej od wieku i okresu zatrudnienia. Otrzymają oni odprawy pieniężne większe niż przewiduje prawo, w wysokości określonej w Polityce Odpraw Kompanii Piwowarskiej. Kompania Piwowarska gwarantuje również wsparcie w poszukiwaniu nowych miejsc pracy. Dla pracowników przeprowadzone będą szkolenia przygotowujące do spotkań z przyszłymi pracodawcami oraz spotkania indywidualne mające na celu opracowanie dokumentów aplikacyjnych oraz doradztwo w zaplanowaniu dalszej drogi zawodowej.

- Decyzje rozstrzygające bezpośrednio o losie pracowników nie są łatwe. Na takie zmiany zdecydowaliśmy się, wnikliwie analizując szeroki kontekst ekonomiczny oraz perspektywy wpływające na działanie przedsiębiorstwa - mówi Wojciech Moliński, wiceprezes do spraw personalnych Kompani Piwowarskiej.

Robert Domżał - POLSKA Głos Wielkopolski