Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Jubileusz Bractwa Piwnego - spotkania z mediami

24.10.2005

Wydarzenia kilku dni drugiej połowy października 2005 roku już na zawsze wpisały się w historię Towarzystwa Przyjaciół Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne. W tym czasie (20-24.10.2005) Bractwo Piwne obchodziło swoje dziesięciolecie. Jednym z ważniejszych punktów, jakie składały się na cykl jubileuszowych imprez, był XXXII Mityng EBCU – czyli Europejskiej Unii Konsumentów Piwa. Członkowie europejskiej wspólnoty piwnej, do której Bractwo Piwne także ma zaszczyt należeć – po raz drugi w historii spotkali się w Polsce. W ramach jubileuszu Bractwa Piwnego uczestniczyliśmy w wycieczce do browaru Okocim w Brzesku, w czasie rejsu po Wiśle w Krakowie degustowaliśmy piwo Smocza Głowa (amber ale) z Browaru Stary Kraków, spotkaliśmy się w gościnnych wnętrzach krakowskiego CK Browaru, wreszcie uczestniczyliśmy w gali dziesięciolecia Bractwa Piwnego w Pałacu Krzysztofory na krakowskim Rynku Głównym. Serię spotkań poprzedziły konferencje prasowe, o których piszemy poniżej.
Po raz pierwszy z przedstawicielami mediów reprezentanci Bractwa Piwnego spotkali się w Łodzi (18.10.2005), gdyż w tym właśnie mieście Bractwo ma swoją centralę i tam działa większość członków Kapituły. Wielki Mistrz Bractwa Piwnego Zbigniew Olobry oraz członek Kapituły i jednocześnie Przewodniczący Rady Starszych Kręgu Łódzkiego Marek Suliga zapowiadali wydarzenia nadchodzącego weekendu i wyjaśniali, jak ważne są one dla Bractwa.
Przedstawiony został program obchodów jubileuszu, dziennikarze otrzymali także informacje dotyczące największych osiągnięć Bractwa Piwnego w ciągu dziesięciu lat działalności. Do tych ostatnich na pewno zaliczyć można członkostwo w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa – EBCU (European Beer Consumers Union), której pełnoprawnym członkiem Bractwo Piwne jest od pięciu lat.
Jak zwykle przy okazji spotkań z przedstawicielami mediów reprezentanci Kapituły przybliżyli założenia szeroko rozumianej kultury piwa, opierającej się przede wszystkim na promocji różnorodności typów tego napoju.
Dziennikarze reprezentujący media krakowskie mogli, poza przedstawicielami władz Bractwa Piwnego, spotkać się także z przewodniczącymi EBCU. Konferencja prasowa w Krakowie (21.10.2005) zorganizowana została już po przybyciu delegatów EBCU do Polski. W części oficjalnej i w rozmowach indywidualnych więcej miejsca zajmowały więc kwestie postrzegania naszego rynku piwa przez piwoszy innych krajów – przede wszystkim mieszkańców tak zwanej starej Unii.
Delegaci EBCU zwracali polskim dziennikarzom uwagę na fakt, że w naszym kraju reprezentowana jest stosunkowo mała paleta typów piw, rynek zdominowany jest przez trzy międzynarodowe koncerny, a niezależne regionalne browary nie cieszą się taką popularności, jak na Zachodzie. Jednocześnie podkreślili, że nasz kraj dysponuje dwoma wielkimi skarbami, które chronić muszą organizacje takie jak Bractwo Piwne, a wspomagać je powinny w tym właśnie media.
Pierwszy z ważnych dla Europejczyków produktów to porter bałtycki, wpisujący się w tradycję polskich piw mocnych, ale powoli rugowany z rynku właśnie przez międzynarodowe koncerny.
Drugi to chmiel lubelski, produkowany na terenach o niespotykanej w Zachodniej Europie czystości środowiska. Także ten produkt musi walczyć o przetrwanie z ekspansją zachodnich producentów podobnego asortymentu, jednak o niezaprzeczalnie gorszej jakości.
Zarówno łódzkie, jak i krakowskie spotkanie z mediami zakończyło się serią indywidualnych rozmów dziennikarzy z przedstawicielami EBCU i Bractwa Piwnego. Bezpośrednio po zakończeniu konferencji w Krakowie przystąpiono do realizacji kolejnych punktów tego najbardziej piwnego weekendu.
Bractwo Piwne