Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Jubileusz Bractwa Piwnego - podziękowania

31.10.2005

Wydarzenia kilku dni drugiej połowy października 2005 roku już na zawsze wpisały się w historię Towarzystwa Przyjaciół Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne. W tym czasie (20-24.10.2005) Bractwo Piwne obchodziło swoje dziesięciolecie. Jednym z ważniejszych punktów, jakie składały się na cykl jubileuszowych imprez, był XXXII Mityng EBCU – czyli Europejskiej Unii Konsumentów Piwa. Członkowie europejskiej wspólnoty piwnej, do której Bractwo Piwne także ma zaszczyt należeć – po raz drugi w historii spotkali się w Polsce. W ramach jubileuszu Bractwa Piwnego uczestniczyliśmy w wycieczce do browaru Okocim w Brzesku, w czasie rejsu po Wiśle w Krakowie degustowaliśmy piwo Smocza Głowa (amber ale) z Browaru Stary Kraków, spotkaliśmy się w gościnnych wnętrzach krakowskiego CK Browaru, wreszcie uczestniczyliśmy w gali dziesięciolecia Bractwa Piwnego w Pałacu Krzysztofory na krakowskim Rynku Głównym. Serię spotkań poprzedziły konferencje prasowe. Przygotowanie i doprowadzenie do skutku wszystkich punktów programu nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób i instytucji, o których piszemy poniżej.
Chronologicznie pierwszy adresatem podziękowań Bractwa Piwnego jest hotel Europejski w Krakowie. To tam właśnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz Bractwa oraz przedstawicieli EBCU.
Kolejnym miejscem, którego pracownikom winni jesteśmy wdzięczność jest browar Okocim. Dzięki zaangażowaniu ludzi z nim związanych możliwy był nasz przyjazd do Brzeska. To właśnie browar Okocim zapewnił i zajął się organizacją autobusu, którym członkowie Bractwa Piwnego oraz EBCU wyjechali, a następnie wrócili do Krakowa. Browar Okocim zapewnił delegatom EBCU salę, w której mogli oni odbyć swoją naradę, a wszystkim uczestnikom wycieczki zagwarantował możliwość zwiedzania zakładu. Nie można zapominać o poczęstunku – poza degustacją piwa, której towarzyszyły dania przekąskowe, uraczeni zostaliśmy wspaniałym obiadem. Kolejnym powodem do wdzięczności są zestawy upominkowe – zawierające piwa i okolicznościowy kufel 160-lecia browaru. To także browar Okocim sprezentował Bractwu Piwnemu nasze kufle rocznicowe.
Tomasz Jabłoński, właściciel firmy Browar Stary Kraków, zasługuje na słowa uznania przede wszystkim ze względu na odwagę i determinację w realizowaniu pomysłu warzenia własnego piwa z grupy ale. Za sam ten fakt należą mu się podziękowania, Bractwo Piwne dziękuje również za możliwość degustacji piwa Smocza Głowa w czasie rejsu po Wiśle.
CK Browar udostępnił salę, w której delegaci EBCU mogli bez przeszkód odbyć swój Mityng, nie zabrakło oczywiście warzonego tam piwa, ani uzasadnienia – w postaci obiadu – dla przerwy w obradach.
Jubileusz Bractwa Piwnego na pewno nie miałby takiej rangi, gdyby nie przychylność Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i przedstawicieli jego oddziału – Pałacu Krzysztofory. Za pomoc, współpracę i przede wszystkim przyjęcie Bractwa Piwnego – dziękujemy wszystkim pracownikom zaangażowanym w obsługę naszej – dość zapewne kłopotliwej – grupy.
Browar GAB i jego reprezentant Łukasz Kowalski oraz Sławomir Pahlke z browaru Amber zapewnili gościom i Bractwu Piwnemu możliwość spróbowania kilku wspaniałych gatunków piwa. W tym miejscu trzeba też podziękować Andrzejowi Olkowskiemu, dzięki któremu próbowaliśmy piw z browaru Kormoran.

Nazwisko Andrzeja Olkowskiego wśród trzech browarników wymienione jest na końcu, gdyż jako adresat podziękowań występuje on w podwójnej roli – także jako prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich. To właśnie Stowarzyszenie, wspólnie ze Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, reprezentowanym przez prezesa zarządu Pawła Sudoła i dyrektora biura zarządu Danutę Gut, najpełniej przyczyniło się do udanej realizacji zamierzeń Bractwa Piwnego. Obie organizacje zrzeszające browary współdziałały z nami od kilku miesięcy, wiele energii, wysiłku swoich członków – i przede wszystkim pieniędzy – poświęcając na przygotowanie obchodów dziesięciolecia Bractwa Piwnego. Dziękujemy!

Dużego wsparcia udzieliły nam również władze Krakowa – prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz wojewoda małopolski Jerzy Adamik, dzięki którym mogliśmy udostępnić zagranicznym gościom materiały promocyjne, ale także – mając poparcie władz – swobodniej rozmawiać z wieloma innymi instytucjami.
Nie wolno zapominać o wdzięczności dla mediów – przede wszystkim dwóch dzienników regionalnych. Informacje o jubileuszu Bractwa Piwnego trafiły do czytelników „Gazety Krakowskiej” oraz „Expressu Ilustrowanego”.
Wszystkim wymienionym, i tym - być może – pominiętym – składamy najserdeczniejsze podziękowania.
Bractwo Piwne