Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Jezus z piwem i papierosem wywołał gniew

20.02.2010

Rząd indyjskiego stanu Meghalaya skonfiskował podręczniki, które zawierały wizerunek Jezusa Chrystusa trzymającego papierosa i puszkę piwa. Kontrowersyjny obraz został odkryty w książce, z której nauczano uczniów w prywatnej szkole w stolicy stanu, Shillong - podaje bbc.co.uk.

Książki przeznaczone do nauczania w szkole podstawowej wywołały skandal w północno-wschodniej części państwa, w którym to ponad 70 procent ludności stanowią chrześcijanie.

Minister edukacji Ampareen Lyngdoh powiedział, że chociaż szkoły prywatne nie były zobowiązane do stosowania podręczników wyznaczonych przez władze Meghalayi, to jego rząd podjął szybkie działania - zarekwirowano wszystkie egzemplarze podręcznika ze szkół i księgarń - czytamy w serwisie bbc.co.uk.

- Jesteśmy głęboko zranieni obojętnością wydawcy. Jak można okazać tak całkowity brak szacunku dla religii? - zapytał Dominic Jala, arcybiskup Shillong.

- Jezus Chrystus jest centralnym elementem wiary chrześcijańskiej i życia chrześcijańskiego. Próba przyćmienia jego wizerunku jest wykroczeniem i jest sprzeczna z duchem tolerancji religijnej panującej w Indiach - powiedział rzecznik Konferencji Biskupów Katolickich Indii Babu Joseph

Minister edukacji powiedział, że nawet rozważano podjęcie działań prawnych przeciwko wydawcy. Firma, z siedzibą w Delhi, do tej pory nie odniosła się do stawianych jej zarzutów.

bbc.co.uk, PG, Onet.pl