Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Jest pierwszy eksponat do muzeum techniki

12.04.2006

Muzeum techniki w Częstochowie formalnie jeszcze nie istnieje, a już ma pierwszy eksponat ofiarowany przez częstochowską firmę. Krosno z Hiszpanii to odpowiedź na apel grupy zapaleńców o oddawanie takich zabytków.
Eksponat trafił we wtorek do hali magazynowej, którą Techniczne Zakłady Naukowe nieodpłatnie udostępniły miłośnikom historii przemysłu. Wjechał majestatycznie na wózku widłowym. Nad maszyną pochylili się przedstawiciele ofiarodawcy, Muzeum Częstochowskiego, grupy inicjatywnej tworzonego muzeum. Podpisali dokumenty przekazania zabytku.
(...)

Krosno zostało wpisane na stan Muzeum Częstochowskiego.

- Grupa inicjatywna nie ma jeszcze osobowości prawnej, więc występujemy w jej imieniu - wyjaśnił dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk. - To zresztą zgodne z wcześniejszym porozumieniem, że zbiory techniki staną się w przyszłości naszym działem czy poddziałem.

Jadczyk był najwyraźniej pod wrażeniem hali udostępnionej przez TZN. Jego zdaniem może być tymczasową siedzibą powstającego muzeum. Tymczasową, bo miłośnicy zabytków techniki marzą o zabytkowym browarze przy ul. Ogrodowej. Wierzą, że prywatny właściciel obiektu zechce porozumieć się z miastem w sprawie zamiany tej nieruchomości na inną. Browar jest bowiem pod ochroną konserwatorską, co ogranicza możliwości jego wykorzystywania czy przebudowy.

Tu ich spotkasz

Społeczny Komitet ds. Powołania Muzeum Techniki, Przemysłu i Rzemiosła zaprasza miłośników tego rodzaju zabytków na spotkanie w hali TZN (ul. Jasnogórska 84/90) 21 kwietnia o godz. 13. Z członkami grupy można się także kontaktować się w Muzeum Częstochowskim (odwach przy ratuszu) w każdy czwartek w godz. 15-16.30.


Gazeta Wyborcza

Tadeusz Piersiak