Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Jesienne rozmowy o piwie

05.10.2005

Trzej przedstawiciele Bractwa Piwnego uczestniczyli w pierwszym dniu XIII Jesiennych Spotkań Browarników w Warszawie (05.10.2005). Zgodnie z nazwą imprezy członkowie Bractwa Piwnego mieli szansę spotkać się z wieloma zaprzyjaźnionymi z Towarzystwem Promocji Kultury Piwa osobami, a także poznać nowych ludzi w branży. Jako przedstawiciele organizacji konsumenckiej uczestniczyli też, w charakterze degustatorów, w Otwartym Konkursie Piw 2005.
Jesienne Spotkania Browarników odbywają się od 1993 roku. Od kilku już lat każde spotkanie organizowane jest w innym miejscu. W tym roku trzydniowa impreza odbywa się w Warszawie oraz w Warce.
Bractwo Piwne reprezentowali: Zbigniew Olobry, Marek Suliga oraz Adam Kuźmicki. Punktem programu, ze względu na który zostaliśmy zaproszeni do udziału w Jesiennych Spotkaniach Browarników, był Otwarty Konkurs Piw. W tym roku jest to najważniejsza fachowa ocena piwa w Polsce. Przewodniczącym komisji nadzorującej przebieg degustacji był profesor Wojciech Ambroziak z Politechniki Łódzkiej. Do degustacji zgłoszono 33 piwa z 15 browarów. Podzielone one zostały na siedem grup, przy czym w dwóch z nich organizatorzy zrobili wyjątek. Zgodnie z regulaminem Otwartego Konkursu Piw w każdej grupie powinny startować przynajmniej cztery piwa, w przypadku dwóch grup oceniane były po trzy piwa, gdyż tylko tyle zostało zgłoszonych. Wyniki Otwartego Konkursu Piw brane są pod uwagę podczas przyznawania przez Bractwo Piwne tytułu i medalu Piwo Roku.
Jesienne Spotkania Browarników to – jak sama nazwa wskazuje – przede wszystkim czas na spotkania i rozmowy. My wykorzystywaliśmy okazję do przypomnienia o zbliżającym się dziesięcioleciu Bractwa Piwnego i do ponawiania zaproszeń do udziału w związanych z naszym jubileuszem uroczystościach w Krakowie. Wśród wielu osób, z którymi rozmawialiśmy, znalazł się Tomasz Jabłoński, reprezentujący firmę Browar Stary Kraków. Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia prezentujemy w osobnym artykule.
W tym miejscu warto natomiast wspomnieć o lokalizacji tegorocznych Jesiennych Spotkań Browarników i Otwartego Konkursu Piw. Panele dyskusyjne, prelekcje i spotkania przemysłu piwowarskiego z reprezentantami firm współpracujących z ta branżą miały miejsce w warszawskim hotelu Boss. Położony na uboczu kompleks konferencyjno-szkoleniowy jest miejscem wyjątkowo sprzyjającym tego typu spotkaniom. Ocena piwa natomiast przeprowadzona została w restauracji We Młynie, ulokowanej dokładnie na wprost hotelu. Zgodnie z nazwą lokal ten nawiązuje charakterem i wystrojem wnętrza do wielkiego młyna, czy też spichlerza. Wybór tego akurat miejsca na przeprowadzenie degustacji był jak najbardziej słuszny. Przestronna sala pozwoliła dwóm, pracującym naprzemiennie, grupom degustatorów należycie się skupić. Wolno stojący budynek umożliwił odizolowanie konkursu od hałasu, przypadkowych zapachów, a przede wszystkim przypadkowych osób.
Jedynym minusem – z punktu widzenia Bractwa Piwnego – był fakt, że z racji wielu innych obowiązków nie mogliśmy uczestniczyć we wszystkich punktach programu Jesiennych Spotkań Browarników. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja zmieni się na lepsze.
Już teraz natomiast dziękujemy za tegoroczne zaproszenie: organizatorom Jesiennych Spotkań Browarników – firmie BMP Sp. z o.o., oraz honorowemu gospodarzowi – Grupie Żywiec SA.

Adam Kuźmicki, Bractwo Piwne