Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Jak Amerykanie przebudują browar

29.08.2007
Jak Amerykanie przebudują browar Jak Amerykanie przebudują browar

Lada dzień rozpoczną się prace na terenie Browarów Dolnośląskich. Po półrocznych negocjacjach amerykański właściciel zabytkowego zespołu budynków, firma Clairmont Global, dostał od władz miasta zielone światło dla realizacji własnego pomysłu zagospodarowania nieczynnego browaru.

Do Urzędu Miejskiego Wrocławia wpłynęła ostateczna koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zabudowy Browarów Dolnośląskich. Dla Clairmont Global, właściciela terenów przy ul. Jedności Narodowej, przygotowało ją renomowane amerykańskie biuro architektoniczne Design Collective (mają na swoim koncie m.in. projekty adaptacji obiektów poprzemysłowych w Baltimore i Nowym Jorku). 

Grzegorz Roman, dyrektor departamentu architektury i rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia: - Rozmowy były długie, ale zakończyły się sukcesem. Amerykanie obiecali nam, że na terenie dawnych Browarów zostawią praktyczne wszystkie - nie tylko te wpisane do rejestru zabytków - piękne budynki z klinkierowej cegły i zaadaptują je do nowych czasów.

Szczegółów projektu Amerykanie na razie nie chcą ujawnić. Wiemy jednak, że poza zabytkowymi budynkami - słodownią, fermentownią, bednarnią, leżakownią i budynkiem siedziby byłego zarządu - właściciele obiecali zachować również m.in. budynek stajni, komin i wiatrownice. Reszta - głównie magazyny, małe komórki, garaże - zostanie wyburzona.

W fermentowni powstanie galeria handlowa. Kształtem i formą ma przypominać poznański Stary Browar czy łódzką Manufakturę. Przy Odrze inwestor chce stworzyć otwarty dla mieszkańców zielony bulwar z restauracjami i kawiarniami. Pozostałe zabytkowe budynki będą zaadaptowane głównie na mieszkania, lofty i powierzchnie usługowo-komercyjne. Na tym jednak nie koniec, bo na terenie browaru, przy mostach Warszawskich, ma powstać 15-piętrowy biurowiec nawiązujący formą do zabytkowych budynków browaru.

Piotr Olbryś, dyrektor zarządzający działającej w Polsce firmy Clairmont Global: - Cały obiekt po odrestaurowaniu stanie się jedną z wizytówek Wrocławia. Przy jego realizacji będziemy ściśle współpracować ze służbami konserwatorskimi.

Na podstawie projektu Design Collective Biuro Rozwoju Wrocławia przygotuje plan zagospodarowania przestrzennego dla działki przy ul. Jedności Narodowej. Ma być gotowy i uchwalony za dwa miesiące. Przebudowa Browaru rozpocznie się w 2008 roku. Ale już lada dzień na terenie przy ul. Jedności Narodowej mają rozpocząć się prace archeologiczne i konserwatorskie. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to przełom 2009 i 2010 roku.

Clairmont Global to joint venture dwóch amerykańskich partnerów - The Hanover Company i MetLife Insurance Company. Inwestycja we Wrocławiu jest pierwszym przedsięwzięciem firmy poza Stanami Zjednoczonymi. - Z tego względu to jest dla nas niezwykle ważny projekt. Od niego bowiem zależy nasz wizerunek i pozycja na polskim i europejskim rynku - mówi Jim Tyler, prezes Clairmont Global.

Fot. Krzysztof Gutkowski / AG
Maciej Nowaczyk, Gazeta Wyborcza Wrocław