Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Inwestycje. Kujawiak nas straszy

17.02.2009
Inwestycje. Kujawiak nas straszy Inwestycje. Kujawiak nas straszy

Czy na terenie po byłym Kujawiaku w Bydgoszczy powstanie wreszcie zapowiadane od dawna osiedle mieszkaniowe?

Browar został zamknięty 1 stycznia 2007 roku. Od tego czasu niewiele się w tym miejscu działo, oprócz pojedynczych wyburzeń budynków. Ostatnio na teren przy ulicy Ustronie w Bydgoszczy znowu wkroczyły koparki. Czy tym razem można przypuszczać, że wkrótce ruszy tam nowa inwestycja? 

Starają się o kredyt inwestycyjny

Tę nieruchomość kupił w czerwcu ubiegłego roku znany warszawski deweloper - Longbridge Development. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spółka zapłaciła za grunt 12 mln zł.

Jest więc pewne, że Longbridge zamierza zainwestować w tym miejscu. Pytanie: kiedy to nastąpi? Również nieoficjalnie ustaliliśmy, że deweloper od dawna stara się o kredyt inwestycyjny.

Prace projektowe zlecił już firmie architektonicznej KAPS z Warszawy.
Architekci z warszawskiej pracowni potwierdzają, że pracują nad tym, co ma stanąć na gruncie po Kujawiaku.

To doświadczeni projektanci ze stażem zawodowym zdobytym przy tak skomplikowanych obiektach, jak np. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie czy Sąd Najwyższy.

W ostatnich latach zaczęli również projektować hotele różnej kategorii, duże zespoły mieszkaniowe, wysokościowce, obiekty biurowe i wymagające renowacji zabytki.
Najprawdopodobniej w miejscu po byłym browarze postanie osiedle mieszkaniowe.
Wspomnieliśmy o tym w czasie tzw. boomu na rynku nieruchomości. Wtedy było wiadomo, że gruntem w centrum Bydgoszczy interesują się przede wszystkim deweloperzy. Obecnie jednak sytuacja na tym rynku zmieniła się, co w pewnym sensie tłumaczy opóźnienia z rozpoczęciem inwestycji.

To już dwa lata...

Przypomnijmy, dwa lata temu zarząd Żywca (właściciela Browaru Kujawiak w Bydgoszczy) podjął decyzję o likwidacji zakładu. Tłumaczył, że jest nierentowny, co groziło osłabieniem pozycji całej grupy Żywiec.
W grudniu 2006 roku zeszła z taśmy ostatnia butelka Kujawiaka wyprodukowanego w Bydgoszczy.
Jednak Żywiec nie zrezygnował z tej marki. Piwo Kujawiak jest nadal produkowane - w Warce.

(Fot: Jarosław Pruss)
Agnieszka Domka-Rybka, Gazeta Pomorska