Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Inwestycje w Perle poczekają aż wojewoda zgodzi się na dzierżawę browarów

21.02.2010

Perła Browary Lubelskie ma problem z browarami w Lublinie i Zwierzyńcu. Wojewoda Lubelski nie chce się zgodzić na wydzierżawienia ich na 25 lat, tak jak wnioskuje spółka. Uniemożliwia to jej długofalowe inwestycje w rozwój zakładów.

Dziś Perła warzy piwo w nowoczesnym browarze nr 1 w Lublinie. Od Skarbu Państwa dzierżawi jednak zabytkowy browar nr 2 przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie, gdzie znajduje się siedziba zarządu spółki oraz magazyny techniczne. A także ponad 200-letni browar w Zwierzyńcu, gdzie wciąż trwa produkcja i rozlew piwa). Do tych dwóch ostatnich nieruchomości roszczą sobie prawa spadkobiercy dawnych właścicieli, kwestionując decyzje nacjonalizacyjne. Postępowania administracyjne w tych sprawach są w toku.

Perła nadal chce użytkować sporne nieruchomości. Musi zawrzeć jednak nowe umowy, bo dotychczasowy okres dzierżawy wygasł i nieruchomości wróciły do zasobów Skarbu Państwa. Zarząd Perły wnioskuje o 25-letni okres dzierżawy. Przekonuje, że tylko taki pozwala na racjonalne gospodarowaniem mieniem, poczynienie nakładów inwestycyjnych i ich amortyzację.

Wojewoda lubelski zgodził się na wydzierżawieniu spółce majątku w Zwierzyńcu na pięć lat, ale jak podkreślają przedstawiciele wojewody sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Perła złożyła nowe dokumenty, w których deklaruje wielomilionowe inwestycje w dzierżawionych obiektach.

– Analizujemy jeszcze raz sprawę. Niewykluczone, że wojewoda zmieni zarządzenie, ale to potrwa jeszcze kilka tygodni – wyjaśnia Lucjan Osiecki, dyrektor Wydziału Geodezji i Nieruchomości lubelskiego urzędu wojewódzkiego.

Argumentuje, że w związku z niejasną sprawą własności obu browarów wojewoda musi tak ukształtować nową umowę, aby nie narazić Skarbu Państwa na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą. W przypadku bowiem utraty prawa własności (np. wskutek wyroku sądowego) spółce będzie przysługiwało wobec Skarbu Państw roszczenie o zwrot poniesionych nakładów.

– Sytuacja jest trudna. Z jednej strony chcemy pomóc spółce, która jest prężnym przedsiębiorstwem i wizytówką regionu, z drugiej musimy wyeliminować ryzyko, że Skarb Państwa poniesie jakiś uszczerbek – wyjaśnia dyr. Osiecki

Sami przedstawiciele spółki nie chcą komentować sporu. – Nic nie mamy do powiedzenia – ucina Magdalena Zieńczuk, asystentka prezesa Perły Browarów Lubelskich.

Perła Browary Lubelskie SA to największy browar regionalny w kraju. Ma kilka mocnych marek: Perłę Chmielową, Perłę Mocną i Goolmana. Jej zdolności produkcyjne sięgają 1 mln hektolitrów piwa rocznie.

Perła nie podała jeszcze danych finansowych za ubiegły rok. Jej przychody w 2006 r. sięgnęły 194,6 mln zł i były o prawie 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zysk spółki wyniósł 7,1 mln zł.
 

Robert Horbaczewski, Rzeczpospolita