Inwestorzy interesują się Felinem
Robotnicy pojawią się najpierw na budowie fabryki puszek do napojów.
Inwestor jest o krok od uzyskania pozwolenia na działalność w strefie. Zakład wybuduje międzynarodowa firma Ball Packaging Europe (BPE). Zakład stanie na Felinie, na terenie podstrefy mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnienie przy produkcji znajdzie tam ok. 100 osób. Lokalne firmy też na tym skorzystają, bo BPE część zadań będzie zlecać podwykonawcom.
- W tej chwili sprzedajemy dużo więcej puszek na rynku polskim, niż jesteśmy w stanie lokalnie wyprodukować - mówi Michael Herdman, prezydent Ball Packaging Europe. - Nasz zakład w Radomsku doskonale obsługuje rynek centralnej i południowej Polski. Zakład w Lublinie zapewni nam możliwość zaspokojenia rynku w całej Polsce oraz umożliwi jeszcze lepszą obsługę klientów, zarówno w Polsce, jak i w krajach położonych na wschodzie - dodaje. Szczegółowe plany BPE przedstawi najprawdopodobniej w czwartek, na specjalnej konferencji prasowej.
Początkowo zakład będzie wyposażony w jedną linię produkcyjną o wydajności ok. 750 milionów puszek rocznie. W przyszłości mają powstać dodatkowe linie produkcyjne. Prawdopodobnie będzie to fabryka podobna do tej, która od 1995 roku istnieje w Radomsku. Dziś pracuje tam blisko 160 osób, a produkcja sięga 1,5 mld puszek do napojów rocznie na dwóch liniach produkcyjnych (puszki aluminiowe 330 ml i 500 ml do bezalkoholowych napojów gazowanych i piwa). BPE zbuduje swój zakład na skraju strefy. Wkrótce powinna się zacząć budowa drogi dojazdowej od al. Witosa. Ball Packaging Europe jest jednym z wiodących producentów puszek do napojów w Europie, zatrudniającym obecnie 2700 pracowników i posiadającym 12 zakładów produkcyjnych w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Polsce i w Serbii. Firma dostarcza produkty dla klientów z branży opakowań metalowych i plastikowych do napojów, żywności i gospodarstwa domowego. W dalszej kolejności, późną wiosną, powinny się zacząć prace przy wznoszeniu zakładu firmy Aliplast. Przedsiębiorstwo planuje postawić tam fabrykę aluminiowych elementów dla budownictwa. Wartość inwestycji szacowana jest na blisko 50 milionów złotych. Zakład ma zatrudniać ok. 300 osób. W podobnym terminie może się rozpocząć budowa fabryki okien z tworzyw sztucznych. Nie wiadomo jeszcze, jaka to będzie firma - miejscy urzędnicy trzymają to w tajemnicy. Jak ustaliliśmy - przedsiębiorstwo chce zainwestować w nowy zakład ponad 20 mln złotych, a pracę znajdzie tam grubo ponad 500 pracowników.
(...)
Dominik Smaga, Magdalena Bożko - Dziennik Wschodni