Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Informacja dotycząca pożaru w dawnym browarze przy ulicy Orla 23

08.06.2010

Towarzystwo Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE z ogromnym niepokojem przyjęło informację prasową (Express Ilustrowany nr 127, 02.06.2010) dotyczącą pożaru w dawnym browarze przy ulicy Orla 25 w Łodzi.

W związku z tym BRACTWO PIWNE oczekuje podjęcia wszelkich niezbędnych działań zmierzających do zabezpieczenia obiektów danego browaru przed dalszymi szkodami, jakie powstać mogą w związku z pożarem. Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie budynków przed warunkami atmosferycznymi. Domagamy się także zapewnienia pełnej ochrony zespołu pofabrycznego kompleksu budynków browaru i willi przy ulicy Orla 25.

Śledząc doniesienia medialne ostatnich kilkunastu miesięcy trudno uwierzyć w „przypadkowość” opisywanego w prasie pożaru. Przypominamy, że kompleks fabryczno-administracyjno-mieszkalny objęty ma być, zgodnie z zapowiedziami łódzkiej Rady Miejskiej, punktowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obiekty te mają także zostać wpisane do rejestru zabytków, co również w mediach potwierdzał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Po zakończeniu tych procedur struktura przestrzenna dawnego browaru i towarzyszących mu budynków będzie chroniona prawnie.

W tym kontekście pożar, mogący w konsekwencji przynieść naruszenie konstrukcji budynku, może wydawać się próbą doprowadzenia browaru do stanu ruiny, nie nadającej się nie tylko do ochrony, ale przede wszystkim zagrażającej bezpieczeństwu. Takie podejrzenie może być tym bardziej uzasadnione, że browar zajmuje doskonałą lokalizację, której atrakcyjność wzrasta z każdym dniem. Niemal bezpośrednio sąsiaduje ze znanym centrum handlowym, nowo powstałymi bądź budowanymi jeszcze hotelami, czy centrum administracyjnym, jakim niewątpliwie jest siedziba łódzkiej Prokuratury Apelacyjnej. Także plany inwestycyjne miasta, zmierzające do przebudowy skrzyżowania alei Piłsudskiego z ulicą Kilińskiego oraz budowy ulicy Nowotargowej, będącej szlakiem komunikacyjnym prowadzącym do tzw. Nowego Centrum Łodzi, wpływają na wzrost potencjału inwestycyjnego terenów zajmowanych przez dawny browar przy ulicy Orla 25.

Nadal jednak wierzymy, że kompleks browaru przy Orla 25, oczywiście przy nadaniu mu nowych funkcji, można zachować. Stąd pismo wyrażające niepokój o los jedynego w Łodzi zachowanego w historycznym stanie kompleksu związanego z przemysłem piwowarskim adresujemy do łódzkich mediów, władz lokalnych, organizacji reprezentujących miłośników Łodzi oraz stowarzyszeń producenckich.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Starszych Sławomir Dana

Kontakt:

Marek Suliga - pub@peron6.pl

Sławomir Dana - dasla@wp.pl