Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Import nie zagroził piwowarom

09.09.2004

Rynek piwa. Wzrosły zyski Grupy Żywiec.W I półroczu br. osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe. Przychody wzrosły o 17 proc. – do 1,733 mld zł, a skonsolidowany zysk netto wyniósł 134 mln zł, co w porównaniu z 101 mln zł w analogicznym okresie ub.r. oznacza poprawę o 33 proc. Sprzedaliśmy 4,8 mln hektolitrów piwa, a udział w rynku utrzymaliśmy na poziomie 37 proc. – powiedział Nico Nusmeier, prezes zarządu Grupy Żywiec SA.
– Udało się to osiągnąć w okresie trudnych zmian, przez które przeszliśmy. Dlatego na koniec 2004 r. prognozuję wzrost sprzedaży naszych wyrobów o ok. 2 proc. Wbrew obawom produkcji nie zaszkodził import przygraniczny. Klienci okazali się wierni polskim markom – dodał.

Dobrze rozwijał się eksport, który w I półroczu wyniósł 100-110 tys. hl piwa, głównie marki Żywiec, co oznacza wzrost w porównaniu z 2003 r. o 50 proc. – Zdobyliśmy nowe rynki, jak Austria i Australia. W sumie nasza sprzedaż stanowi już ponad 60 proc. całości eksportu polskiego piwa – podkreślił Nico Nusmeier.

Grupa Żywiec, która posiada 7 browarów i zatrudnia łącznie z dystrybucją piwa i innych napojów (13 spółek, 64 magazyny w całym kraju) ok. 6 tys. osób (w tym 3 tys. w produkcji), skupia się obecnie na optymalizacji kosztów (reklamy, marketingu) i maksymalnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Jeszcze we wrześniu ma być oddana do użytku w browarze w Warce nowoczesna warzelnia. Moce produkcyjne browaru wzrosną wówczas do 2,5 mln hl piwa rocznie.
Gazeta Prawna

Zbigniew Żukowski