Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

II Śląski Konkurs Piw Domowych

29.11.2011

13-tego listopada w godzinach 12-17 odbyło się Śląskie Spotkanie Birofilów i Piwowarów w Minibrowarze Spiż Katowice. W trakcie imprezy odbyły się: XIII Giełda Birofiliów, II Śląski Konkurs Piw Domowych oraz Pokaz warzenia piwa.

Była to już XIII Giełda Birofiliów, którą od początku organizuje Jan Siebielak. W trakcie giełdy można było porozmawiać z birofilami na temat kolekcji podkładek, etykiet czy też kapsli, uzupełnić zbiory swoich kolekcji poprzez wymianę. Można było również zdegustować piwa Minibrowaru Spiż.
II Śląski Konkurs Piw Domowych zorganizował Adam Wróbel. Tym razem w konkursie wzieło udział 21 piw o stylu belgijskim Dubbel. Komisja w składzie:
Tomasz Rogaczewski przewodniczący (certyfikowany sędzia PSPD),
Łukasz Jajecznica (certyfikowany sędzia PSPD),
Andrzej Grzeliński (Bractwo Piwne)
Jan Szała (Grand Champion Żywiec 2011r.)

Wśród jurorów można było spotkać naszego Brata Piwnego, Andrzeja Grzelińskiego (Admiro) z Kręgu Częstochowskiego (na zdjęciu  - pierwszy z prawej). Andrzej – sam doświadczony domowy piwowar - po analizie wyników opracowanych przez przewodniczącego Jury Tomasza Rogaczewskiego (tierro) wypadł bardzo dobrze typując bezbłędnie najlepsze piwa w konkursie.


Po wstępnej ocenie zgłoszonych piw osiem z nich znalazło się w finale a zwycięzcami tej edycji zostali:
I miejsce - Piotr Wypych
II miejsce - Robert Orszulak
III miejsce - Jarosław Zgoda
IV miejsce - Marek Becherka
V miejsce - Jacek Stachowski
którym serdecznie gratulujemy.

Pokaz warzenia piwa prowadził Jacek Kocurek, który to uwarzył AAA czyli amerykańskie bursztynowe ale. W czasie pokazu wiele osób dopytywało się o szczegóły domowego warzenia piwa z procesem zacierania, na które piwowar chętnie odpowiadał zdradzając pewnie nie jedną tajemnicę.


 

Już teraz organizatorzy zapraszają na wiosenne spotkanie oraz na kolejny III Śląski Konkurs Piw Domowych. Tym razem komisja będzie wnikliwie oceniać Mailbocka ( wg BJCP kategoria 5A).

Adam Wróbel
Piotr Turek