Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

I Warszawski Konkurs Piw Domowych

21.09.2013
I Warszawski Konkurs Piw Domowych I Warszawski Konkurs Piw Domowych

Zwycięstwo Czesława Dziełaka z jego piwem AIPA w I Warszawskim Konkursie Piw Domowych, który odbył się 14 września 2013 roku to najlepszy dowód na to, że piwna rewolucja trwa. Pomimo, iż poziom tych cytrusowo pachnących, mocno goryczkowych piw był niższy niż w konkursie żywieckim, sędziowie zdecydowali, że właśnie piwu w tym stylu należy się pierwsze miejsce. W nagrodę piwowar uwarzy zwycięskie piwo w Browarze Ciechan oraz otrzyma 5000,00 zł

Miałam przyjemność znaleźć się w gronie sędziów oceniających piwa w IWKPD. Przypadła mi kategoria AIPA i tak jak wcześniej wspomniałam uważam, że poziom piw był trochę niższy niż w Żywcu. Mam porównanie, ponieważ tam oceniałam Imperialną IPA’ę. Z dwunastu ocenianych przez mnie w WKPD piw trzy oceniłam wysoko. Odnalazłam w nich cytrusowe aromaty zbalansowane słodowo – alkoholową podbudową. Pozostałym dziewięciu brakowało niestety tak poszukiwanej w każdym piwie równowagi.

Pozostałymi stylami były koźlak, witbier oraz biere de garde. W koźlakach oraz witbier’ach potrzebna była dogrywka, ponieważ po dwa piwa zajęły ex quo trzecie miejsce.

Pomimo, że pierwszy, konkurs był znakomicie zorganizowany. Świetne miejsce udostępnione przez Browarzyciela, spowodowało, że wszystko przebiegło sprawnie i bez problemów.

Miałam także okazję porozmawiać z dr. Andrzejem Sadownikiem – człowiekiem legendą, który pokazał w Polsce, że można warzyć piwo w domu oraz organizował pierwsze konkursy piw domowych. Zapytałam go, jakie to uczucie przyglądać się konkursowi, a nie aktywnie uczestniczyć w jego przebiegu. „Jest to miłe uczucie, zwłaszcza, że widzę, że organizacja konkursów, piwowarstwo domowe w Polsce oraz scena piwna idzie w dobrym kierunku” – odpowiedział. Powstaje coraz więcej konkursów piw domowych organizowanych przez lokalne oddziały PSPD. Dzięki wprowadzonym przez tę organizację standardom łatwiej jest taki konkurs zorganizować, a dzięki bazie sędziów udaje się zawsze znaleźć komplet osób, które zostały odpowiednio przeszkolone i w profesjonalny sposób podejmą się oceny piwa w konkursie.

W WKPS w panelu sędziowskim zasiadali nie tylko certyfikowani sędziowie PSDP. W kategorii AIPA sędziowałam z Wielkim Mistrzem Bractwa Piwnego – Markiem Suligą.
Stan Hieronimus cieszył by się ze zwycięstwa AIPA w tym konkursie. Ian Horsney prawdopodobnie uznałby, że to chwilowa moda na bicie rekordów IBU. Ja cieszę się, że miałam okazję sędziować w znakomicie zorganizowanym konkursie.

Piwu Cześć!
Magda Banasiak


Wyniki I Warszawskiego Konkursu Piw Domowych


AIPA
1. Czesław Dziełak - 39/50
2. Paweł Grabka, Artur Jakubas, Mateusz Kralka - 35,5/50
3. Patryk Gojarski - 33/50

Witbier
1. Waldemar Pitala - 42,3/50
2. Michał Napiórkowski - 33,3/50
3. Karol Drzazga - 32,3/50

Koźlak
1. Jan Krysiak - 33,3/50
2. Jacek Stachowski - 33/50
3. Krzysztof Zach - 31/50

Biere de Garde
1. Jacek Skonieczny - 34/50
2. Waldemar Pitala - 28,5
3. Łukasz Pawlak - 25/50