Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

I Piotrkowska Biesiada Piwna

29.06.2004

Kilka słów o Kręgu Piotrkowskim Bractwa Piwnego.Z inicjatywy miłośników piwa w Piotrkowie Trybunalskim w maju 2003 roku, za zgodą Kapituły Bractwa Piwnego, zawiązał się Krąg Piotrkowski Bractwa Piwnego Towarzystwa Promocji Kultury Piwa. Na spotkaniu założycielskim została wybrana Rada Starszych oraz został przyjęty program działalności Kręgu Piotrkowskiego Bractwa Piwnego.W pierwszym okresie działalności spotkania odbywały się raz w miesiącu a od grudnia 2003 roku, kiedy to Krąg stworzył swoją siedzibę, spotkania odbywały się raz w tygodniu. Siedzibą Kręgu został sklep „ ŚWIAT PIWA”. W chwili obecnej Krąg zrzesza 15 członków oraz licznych sympatyków. Na spotkaniach odbywały się degustację różnych gatunków piwa oraz dyskusje na ten temat.
SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I PIOTRKOWSKIEJ BIESIADY PIWNEJ 2004

Od kilku miesięcy Krąg prowadził rozmowy z miejscowym browarem „KIPER”, aby wyprodukował on piwo niepasteryzowane. Rozmowy te zakończyły się sukcesem. Wyprodukowanie pierwszej warki piwa niepasteryzowanego zbiegło się z pierwszą rocznicą powstania Kręgu Piotrkowskiego Bractwa Piwnego. Z tej okazji Krąg Piotrkowski wspólnie z browarem „KIPER” zorganizował w dniu 26.06.2004r. I Piotrkowską Biesiadę Piwną.
Nad jeziorem Bugaj w otoczeniu pięknych starych lip rzecznik prasowy Kręgu o godzinie 16.15, powitał wszystkich zebranych gości i oficjalnie otworzył imprezę. W tym momencie z pipy został nalany pierwszy kufel nowego, złocistego, niepasteryzowanego piwa. Piwo to zaostrzało gościom apetyt do konsumpcji przekąsek z grilla. Przy akompaniamencie znanego piotrkowskiego zespołu „WMW”, tegorocznego laureata włocławskiego konkursu poezji śpiewanej, na imprezie bawiło się około 450 osób. Przychodziły całe rodziny z dziećmi. Dla nikogo nie zabrakło atrakcji. Największą popularnością wśród dzieci cieszyły się przejażdżki dwukonną bryczką ze stadniny koni „MATEO”. Dorośli brali udział w licznych grach i zabawach sportowych. Turniej siatkówki, deklasując rywali, wygrała piotrkowska reprezentacja Bractwa Piwnego. Kolejne miejsca zajęły browar „KIPER”, sklep „ŚWIETLIK” i Bractwo Piwne z Łodzi.
Imprezę uświetniły pokazy rycerskie zorganizowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Piotrkowskiej. Zaprezentowana była walka rycerzy na miecze, pokaz strzelania z łuku, rzut włócznią i pokaz zbroi rycerskich. Ochotnicy wzięli udział w konkursie strzelania z łuku do tarczy, który wygrał mieszkaniec Piotrkowa Tryb. Konkurs rzutu włócznią wygrał członek Bractwa Piwnego z Łodzi. Nowe niepasteryzowane piwo browaru „KIPER” dodało zawodnikowi tyle energii, że rzut okazał się godny prawdziwego rycerza, a włócznia złamała się. Największą sensację wzbudził konkurs strzelania z łuku do żywego rycerza, który wygrał kolejny mieszkaniec Piotrkowa Tryb.
Po zakończeniu pokazów rycerskich odbył się konkurs przeciągania liny. Do konkursu stanęły cztery drużyny. Wygrała drużyna piotrkowskiego Bractwa Piwnego, a kolejne miejsca zajęły drużyny sklepu „ŚWIETLIK”, Bractwa Piwnego z Łodzi i browaru „KIPER”.
Następnie przyszła kolej na konkursy piwne. Picie kufla piwa na czas wygrał zawodnik Bractwa piotrkowskiego, który w ostatnim czasie biorąc udział w tego rodzaju konkursach na innych imprezach, nie dawał konkurentom żadnych szans.
Najsilniejszym zawodnikiem w konkursie trzymania kega w wyprostowanych rękach, także został piotrkowianin.
Po przeprowadzonych konkursach odbyła się aukcja prac plastycznych dzieci szczególnie uzdolnionych ze stowarzyszenia ARTalent. Zebrani goście nadzwyczaj szczodrze otworzyli swoje portfele i dochód z aukcji okazał się nadspodziewanie wysoki. Prowadzący aukcję pan Piotr Gajda, laureat osobowości roku Piotrkowa Tryb. „PIOTR 2004”, swoim profesjonalnym prowadzeniem aukcji przyczynił się do jej powodzenia. Całkowity dochód z aukcji został przeznaczony na dzieci ze stowarzyszenia ARTalent.
Przy dźwiękach muzyki goście bawili się i tańczyli do zmierzchu, a imprezę zakończyły pokazy sztucznych ogni.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników biesiady, Krąg Piotrkowski Bractwa Piwnego planuje kolejne tego typu imprezy.

Rada Starszych Piotrkowskiego Kręgu Bractwa Piwnego