Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Holsten sprzedał browar Brok

06.12.2001

Holsten Brauerei AG sprzedał spółkę zależną AHK- GmbH, przez którą miał większościowe udziały w Browarach Brok SA, grupie amerykańskich inwestorów - poinformowała we wtorek rzeczniczka Broka.
Na początku tego roku główny akcjonariusz Broka miał 95,72 proc. akcji i głosów na WZA Brok SA.

Kinga Wiertlewska - Kobalczyk, rzeczniczka Broka, ddmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, kto wchodzi w skład grupy i czy są w niej przedstawiciele przemysłu browarniczego. Nie chciała także podać wysokości transakcji.

"Nie mam obowiązku udzielania takich informacji" - powiedziała. "Transakcja została przeprowadzona 1 grudnia tego roku" - dodała.

Wiertlewska-Kobalczyk poinformowała, że Tom Gresk, do ubiegłego roku prezes zarządu Broka, a obecnie reprezentujący grupę amerykańskich inwestorów, stwierdził, że głównym motywem przejęcia udziałów w Browarach Brok SA jest uznanie inwestorów dla dużego potencjału tkwiącego w browarach.

W czerwcu 2000 roku Brok podpisał umowę z amerykańskim Anheuser Busch (ocenianym jako największy browar na świecie) na wyłączną dystrybucję w Polsce piwa marki Bud.

Zawarł też w ubiegłym roku umowę z Royal Grolsch NV na dystrybucję w Polsce piwa marki Grolsch.

Spółka Browar Brok SA w 2000 roku sprzedała 859,7 tys. hektolitrów piwa, co stanowiło 3,5 proc. udziału w polskim rynku piwa.

Wynik finansowy za ubiegły rok to 30 mln DEM straty. Na koniec tego roku strata browaru może być o około 20 mln DEM wyższa.

Grupa Holsten była inwestorem strategicznym w Broku od 1998 roku. W ubiegłym roku niemiecki inwestor wycofał akcje browaru z warszawskiej giełdy. Browary Brok SA warzą m.in. piwo marki Brok oraz napój niskoalkoholowy Cooler.
MediaRun.pl

Opr: B. Sypień