Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Heineken i Carlsberg podzielą łup

26.01.2008

Brytyjski browar Scottish & Newcastle przyjął ofertę kupna za 7,8 mld funtów (10,5 mld euro) złożoną przez Carlsberga i Heinekena.

Przedtem S&N odrzuciło trzy propozycje piwnego konsorcjum, w końcu jednak zgodziło się na cenę 800 pensów za akcję, co daje w sumie 7,8 mld funtów. Carlsberg zapłaci 54,5 proc. ceny, resztę Heineken.

Kupujący podzielą się teraz majątkiem Wyspiarzy. Duński Carlsberg przejmie francuską markę Kronenbourg i działalność produkcyjną w Grecji, Chinach i Wietnamie. Przypadnie mu też druga połowa kapitału w lukratywnej spółce joint venture BBH zawiązanej w Rosji wspólnie z S&N.Holenderski Heineken dostanie działalność S&N w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Finlandii, Belgii, USA i Indiach. Podział nastąpi możliwie szybko, na pewno w ciągu 12 miesięcy po zrealizowaniu fuzji przewidzianej w II kwartale. Duńczycy spodziewają się, że za trzy lata transakcja przyniesie im korzyści w wysokości 126 mln funtów, Holendrzy – 120 mln.

Szef Carlsberga Jörgen Rasmusen stwierdził, że jego grupę czeka teraz największy wzrost w sektorze piwowarskim na świecie; jest pewien dalszej ekspansji w Europie Wschodniej mimo rosnącej konkurencji i drożejących surowców.

Dyrektor generalny Heinekena Jean-Francois van Boxmeer ocenił z kolei, że kupno S&N umocni jego grupę na pozycji lidera rynku europejskiego.Po ogłoszeniu transakcji na giełdach zyskały kursy wszystkich trzech browarów.

afp, dpa, reuters, Piotr Rudzki, Rzeczpospolita