Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Grupa Żywiec przejmie Brau Union

06.10.2003

Dr Witt kupił browar w Braniewie i chce debiutować na giełdzie.Grupa Żywiec przekazała swój browar w Braniewie spółce Dr Witt. Teraz jeden z największych producentów piwa w Polsce będzie musiał zająć się konsolidacją z Brau Union.
Przejęcie przez spółkę Dr Witt browaru w Braniewie to efekt poszukiwań inwestora przez Grupę Żywiec. - Czuliśmy się odpowiedzialni za los swoich pracowników - powiedział Nico Nusmeier, prezes Grupy Żywiec. Z drugiej strony Dr Witt, znany z soków w szklanych opakowaniach, potrzebował zakładu, gdzie mógłby rozpocząć produkcję napojów bardziej dostępnych. - Chcemy rozlewać soki i napoje do kartoników i plastikowych butelek - powiedział Dariusz Gardener, posiadający 50 proc. udziałów w Dr Witt. Drugim współudziałowcem jest Jan Rynkiewicz.

Dr Witt za kilka dni zamierza zaoferować nowy produkt dla dzieci. Ma też wytwarzać napoje alkoholowe, a w końcu roku także wodę.

- W produkcji soków chcemy osiągnąć co najmniej 10-proc. udział w rynku. W sprzedaży wody 3-4 proc. - powiedział Gardener. Dodał, że na taki rozwój potrzebne są pieniądze, około 80 mln zł. - Założyliśmy sobie, że w ciągu roku zadebiutujemy na giełdzie. Obserwujemy debiut Hoop'a i widzimy, że giełda daje możliwość zebrania środków - powiedział Gardener. W tej chwili na rozwój wykorzystywane są fundusze współwłaścicieli i kredyty. Na przestawienie produkcji w Braniewie Dr Witt chce wydać około 20 mln zł. Gwarantuje też pracę dla 65 osób, deklarując sukcesywne zwiększanie zatrudnienia. Browar w Braniewie zatrudniał 142 osoby.

Jak tłumaczy zarząd Grupy Żywiec, przyczyną likwidacji browaru w Braniewie była konsolidacja jednego z największych polskich producentów piwa. Ale spółka konsolidację ma jeszcze przed sobą, bo w końcu ubiegłego tygodnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez holenderski koncern Heineken kontroli nad austriacką spółką Getrunke Beteiliguns. Oznacza to, że Grupa Żywiec może połączyć się z Brau Union.

Zagraniczne firmy musiały wystąpić o zgodę UOKiK, bo posiadają w Polsce spółki zależne i ich koncentracja może wywołać skutki na terytorium Polski. W Polsce Heineken posiada spółki tworzące Grupę Żywiec: Browary Żywiec, Elbrewery, Browary Warka, Zakłady Piwowarskie w Leżajsku, Browar Łańcut oraz Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie. Brau Union posiada natomiast: Browar Van Pur, Browary Bydgoskie "Kujawiak" oraz Browary Warszawskie Królewskie.

Życie Warszawy

Henryk A. Sadowski