Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Grodziskie Piwobranie

25.08.2008

W dniach od 20-24 sierpnia 2008 roku odbyło się Grodziskie Piwobranie zorganizowane przez Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim. Pod wspólnym tytułem kryły się 4 imprezy: 1. Letnia Szkoła Piwowarów 2. Biesiada Piwna w Parku Miejskim 3. 29 Międzynarodowa Giełda Birofiliów 4. Konferencja pt. „Mikrobrowary w Polsce”

W zajęciach letniej szkoły uczestniczyło 20 słuchaczy oraz grupa wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, z Bractwa Piwnego, z SGGW w Warszawie, z Brovarii Poznań oraz Firmy Browamator. Podczas trzydniowych zajęć studenci zapoznali się z cyklem wykładów dotyczących składników piwa oraz zagadnień związanych z jego produkcją. Szkoła cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że już dziś możemy powiedzieć, iż kolejna jej edycja odbędzie się w przyszłym roku.
Od 22 do 23 sierpnia w Parku Miejskim odbyła się impreza, która miała promować piwo z lokalnych browarów oraz produkty lokalnego naszego rejonu. Podczas imprezy odbył się konkurs „Na zakąskę piwną” skierowany do wielkopolskich wędliniarzy, pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i przy udziale Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zgłoszone do konkursu produkty oceniane były w następujących kategoriach:
1. Najlepsza golonka
2. Najlepszy smalec
3. Najlepsza zakąska do piwa
W skład jury weszli:
- prof. dr hab. Włodzimierz Dolata
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Technologii Mięsa – przewodniczący,
- Jacek Marcinkowski
Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu – v ce przewodniczący,
- dr Jerzy Mróz
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Technologii Mięsa,
- Henryk Szymański
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego,
- Marek Kinecki
Przewodniczący Rady Miejskiej, Lekarz Weterynarii,
- Witold Wróbel
Stowarzyszenie Rozwoju Rolnictwa i Wsi „Agro-Unia”,
- Marek Gąsiorowski
v-ce Prezes Stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej „Leader”,

Zwycięzcą w kategorii 1. i 2. został Zakład Przetwórstwa Mięsnego WALDI z Grodziska Wielkopolskiego za smalec Babuni i golonkę gotowaną, a w 3. kategorii Wytwórnia Wędlin Wiesław Dreszer z Nowego Miasta Lubelskiego za półgęsek.
W sobotę 23 sierpnia dla wszystkich uczestników biesiady ugotowano zupę piwną. Rozlano około 1500 litrów zupy, ugotowanej z 300 litrów piwa, 150 kg kiszonej kapusty, 80 kg włoszczyzny, 40 kg cebuli i 50 kg kiełbasy, przyprawionych do smaku.
Na scenie w tych dniach zaprezentowali się aktorzy teatrów amatorskich i lokalne zespoły muzyczne. Wszyscy mieszkańcy bawili się do samego końca.
W sobotnie popołudnie ulicami Grodziska Wielkopolskiego przejechało ponad 300 motocykli. Parada odbyła się w ramach I grodziskiego zlotu motocykli, zorganizowanego przez grupę miejscowych aktywistów przy współudziale Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim. Zlot wpleciono w przebieg Grodziskiej Biesiady Piwnej, dzięki czemu obydwie imprezy doskonale się uzupełniły. Trasa parady wiodła przez centrum miasta, by jak największa ilość mieszkańców mogła podziwiać różnorodność maszyn, które zjechały do miasta prawie z całego kraju. Nagrodą były tłumy mieszkańców, witające uczestników parady wzdłuż ulicy 27 Stycznia. Tam też, motocyklistów osobiście powitał Burmistrz Henryk Szymański, który nalewał nie tylko motocyklistom, ale też mieszkańcom Grodziska zupę piwną. Mieszkańcy mieli też czas by obejrzeć "żelazne rumaki", zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Dalsza część zlotu odbyła się w wigwamie w Zdroju.
23 sierpnia odbyła się także Konferencja poświęcona browarom restauracyjnym. Współorganizatorem spotkania była firma Browamator. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród ludzi z całej polski. Przybyło blisko 100 uczestników, zainteresowanych tą tematyką. Nawiązały się nowe kontakty, zagorzała dyskusja trwał nawet po zakończeniu wykładów.
29 Międzynarodowa Giełda Birofiliów odbyła się w Grodziskiej Hali Sportowej. Już po raz drugi odbył się konkurs na piwo „Prawie jak Grodzisz”, którego tegorocznym laureatem został Andrzej Sadownik.
W dniach tych w Grodzisku przebywała z wizytą czteroosobowa delegacja z Czech z miejscowości Tabor, z którą Gmina Grodzisk Wielkopolski chciałaby nawiązać kontakty partnerskie. Gmina ta podobnie jak Grodzisk posiada na swoim terenie budynki po browarach, które przez prywatnego przedsiębiorcę zostały zaadoptowane na Centrum SPA. Wymiana doświadczeń oraz wspólne zainteresowanie mogą w przyszłości zaprocentować. Warto również wspomnieć iż od 18 lat w Taborze odbywa się Piwny Festiwal, którego początki były skromne, a dziś jest to prestiżowa impreza na skalę kraju, która przyciąga wielu producentów i miłośników złotego trunku.

W ramach Grodziskiego Piwobrania zorganizowane zostały także wystawy w Muzealnej Izbie Pamięci i Tradycji oraz Powiatowo - Gminnej Bibliotece Publicznej dotyczące "Piwa Grodziskiego".
 

grodzisk.wlkp.pl