Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Gdańsk. Świętujemy urodziny Jana Heweliusza

10.01.2007

Jan Heweliusz to jeden z najsłynniejszych gdańszczan. Gdyby żył skończyłby 28 stycznia 396 lat. Jego dorobku nie sposób nie doceniać. Dlatego cztery lata temu Fundacja Gdańska postanowiła reaktywować obchody urodzin jednego z najbardziej znamienitych mieszkańców grody nad Motławą.

Odbyły się już z tej okazji trzy wielkie koncerty. By tradycji stało się za dość, postanowiono zorganizować czwarty. Odbędzie się on dokładnie w urodziny Jana Heweliusza, czyli 28 stycznia o godz. 18. W sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance wystąpi wówczas Stanisław Soyka z zespołem. Wydarzeniu muzycznemu towarzyszyć będzie także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, który Fundacja Gdańska i "Dziennik Bałtycki" ogłosiły w ubiegłym tygodniu. Jego temat to: "Śladami Jana Heweliusza". Nagrodą w konkursie jest aparat cyfrowy Samsung NV3, który ufundowała firma K-Consult z Gdyni, wyłączny dystrybutor aparatów cyfrowych Samsung w Polsce. Na zdjęcia w postaci plików jpg o objętości od 1 do 1,5 MB czekamy do 20 stycznia pod adresem heweliusz@prasa.gda.pl.
Jak przyznaje Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Gdańska obecności Jana Heweliusza w Gdańsku nie sposób nie zauważyć.
- Urodził się on w nieistniejącej już dziś kamienicy na roku ulic Straganiarskiej i Angielskiej Grobli IV. Uczęszczał do gimnazjum akademickiego, które swoją siedzibę miało w dzisiejszym Muzeum Narodowym - udziela wskazówek Andrzej Januszajtis. - Później po powrocie z zagranicy Jan Heweliusz prowadził browar swoich rodziców oraz swojej żony, którego śladów należałoby szukać na roku ulic Korzennej i Heweliusza. Niestety dziś pamiątką po nim jest jedynie tablica na kamienicy.
Z astronomem wiąże się także Ratusz Staromiejski, gdzie Jan Heweliusz sprawował mandat radnego, a w jego piwnicach leżakował piwo. Współczesnym symbolem wielkiego gdańszczanina jest natomiast pomnik na placu przy ul. Korzennej, ustawiony w dniu jego 965 urodzin.

 

NaszeMiasto.pl

 

Magdalena Rusakiewicz