Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Frater - pierwsze piwo klasztorne na polskim rynku!

25.03.2004

Browar Belgia we współpracy z Opactwem oo. Cystersów w Szczyrzycu wprowadza na rynek pierwsze piwo klasztorne w Polsce. Pojawienie się na rynku piwa Frater warzonego według starej receptury to powrót do najlepszych polskich tradycji piwnych.
Frater to piwo typu pilzneńskiego produkowane z najlepszych składników przy użyciu zaawansowanej technologii. Jego receptura łącząca tradycyjne i nowoczesne elementy została przygotowana po dokładnym przestudiowaniu starych dokumentów, które cystersi ze Szczyrzyca odnaleźli w 1949 roku. Dokumenty te zawierały pełny opis surowców używanych przy powstawaniu trunku w początkach XX wieku, jak również instrukcje dotyczące samego procesu warzenia (temperatury, ilości surowców, czas warzenia).

Do wyprodukowania piwa Frater użyto tej samej jakości unikalnego słodu, jaki był produkowany w przeszłości w przyklasztornych „słodowniach klepiskowych". Drugi kluczowy składnik Fratera to pochodząca ze studni woda. Woda używana przy produkcji Fratera także pochodzi ze studni i posiada te same cechy, które decydowały o jakości piwa w przeszłości. Ponadto podobnej jakości chmiel wpływa na uzyskanie niemal identycznej goryczki, jaka charakteryzowała dawne piwo cystersów.

Informacje rynkowe

Frater jest skierowany do tradycyjnych piwoszy - mężczyzn między 25. a 45. rokiem życia, o średnim wykształceniu i średnich zarobkach. Zawiera do 5,8 procent alkoholu. Będzie dostępny w półlitrowych butelkach i puszkach. Cena butelki oscylować będzie między 2,20 zł i 2,50 złotych, a puszki między 2,50 i 2,90 złotych. Sprzedaż ruszy pod koniec marca.

Dlaczego piwo klasztorne?

Pojawienie się piwa klasztornego na polskim rynku wynika w dużej mierze z popularności, jaką cieszą się tego rodzaju trunki w Europie i na świecie. - Mnisi warzą piwo od wieków, ale dopiero kilkadziesiąt lat temu rozpoczęli działalność komercyjną związaną ze swoimi produktami – mówi Dirk Aarts, Dyrektor ds. marketingu w Browarze Belgia. – Są klasztory, które same zajmują się rozpowszechnianiem piwa i są takie, które udzielają licencji na swój produkt browarom, a w zamian otrzymują opłatę. Na podobnych warunkach opiera się współpraca Browaru Belgia i Dominium sp. z o.o., reprezentującej Opactwo oo. Cystersów w Szczyrzycu.

Źródło informacji: Twenty Four Seven PR

Uwaga! Za treść informacji zleconych PAP nie ponosi odpowiedzialności.

Polska Agencja Prasowa

(ZLECONE PAP)