Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Festiwal Piwa na 800-lecie piwowarstwa w Lwówku Śląskim

06.04.2009
Festiwal Piwa na 800-lecie piwowarstwa w Lwówku Śląskim Festiwal Piwa na 800-lecie piwowarstwa w Lwówku Śląskim

Wydawałoby się, że historia znaczącego niegdyś browaru w Lwówku Śląskim to już zamknięty rozdział. Jednak tak nie jest. Browar zyskał nowego właściciela, inwestora związanego z browarem Ciechan w Ciechanowie. i chyba wszystko już potoczy się we właściwą stronę. Zakup browaru i 800-lecie piwowarstwa w Lwówku Śląskim to wydarzenia, które skłoniły Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski do zorganizowania fety z tej okazji. W sobotę, 20 czerwca 2009 roku, zaplanowano cykl imprez pod nazwą Lwówecki Festiwal Piwa – 800 Lat Piwowarstwa we Lwówku Śląskim.

Do współorganizacji tego święta burmistrz Gminy i Miasta, pan Ludwik Kaziów, zaprosił Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, Stowarzyszenie Browarów Regionalnych i nas, Bractwo Piwne. Pomagamy między innymi w rozmowach z zaprzyjaźnionymi z naszą organizacją browarami. Już dzisiaj mogę powiadomić, że podczas tej fety swoje piwa prezentować będą browary regionalne z Polski, Czech i Niemiec. Swój udział potwierdzili już tacy producenci, jak browar Cerna Hora, browar Krkonos i browar Primator z Czech. Trwają jeszcze rozmowy z czeskim Broumov i niemieckim Neuzelle. Nie zabraknie również dobrego jedzenia. Wiadomo natomiast, że nie będzie jeszcze piwa z browaru w Lwówku. Przez ostatnie dwa lata browar był nieczynny i niszczał, szczególnie wiele szkód powstało z powodu przeciekającego dachu. Obecnie trwa jeszcze wymiana zniszczonych płaszczy kadzi w warzelni. Podczas festynu będzie natomiast piwo z Ciechanowa. W planach jest także powołanie Muzeum Piwowarstwa, dokumentujące historię browarnictwa Lwówka i okolicy.


Mam świadomość, że cała ta feta zbiega się z największą giełdą birofilską w Żywcu, lecz zmiana terminu, ze względu na zaproszonych już gości z miast partnerskich Lwówka Śląskiego, nie jest możliwa. Mam zapewnienie burmistrza, że jeżeli impreza zakończy się sukcesem, w co bardzo wierzę, to kolejny Lwówecki Festiwal Piwa odbędzie się w bardziej dogodnym dla polskiego środowiska piwoszy terminie. Życzę sobie, włodarzom miasta Lwówek Śląski i innym współorganizatorom, by ta nowo powstająca impreza osiągnęła rozmiar, a może nawet przerosła, inne tradycyjne już spotkanie, jakim jest Lwóweckie Lato Agatowe. O tym, jakie browary wezmą udział w tegorocznym Lwóweckim Festiwalu Piwa będziemy informowali w najbliższym czasie.


Teraz natomiast warto poświęcić kilka zdań historii lwóweckiego piwowarstwa, zwłaszcza, że pretekstem do tegorocznego festynu jest jego 800-lecie. Z całą pewnością to 10 tysięczne miasto można zaliczyć do najstarszych miast polskich. Początkowo źródłem bogactwa jego były okoliczne kopalnie srebra i złota. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. We władaniu Piastów Śląskich było do 1392 roku. Do 1526 r. miastem władali Czesi. W 1742 roku miasto weszło w skład Prus. Od 1945 roku ziemie lwóweckie wróciły do Polski. Prawo warzenia piwa Lwówkowi Śląskiemu nadał w 1209 roku, książę piastowski Henryk Brodaty. On też nadał miastu przywileje miejskie w 1217 roku. Początkowo prawo warzenia otrzymały bogate domy mieszczan - były to tzw. domy wareckie. Przywilej mili piwnej zabezpieczał ich interesy w obrębie jednej mili, zabraniając warzenia innym w tym miejscu. Historia istniejącego browaru sięga okresu 1861-1892. Wtedy to Julius Hohberg dokonał rozbudowy i modernizacji nieskończonej zabudowy przeznaczonej przez magistrat na browar. W nowo powstałym browarze produkcja marki Hohberg Bier trwała do końca II wojny światowej. Po zakończeniu wojny, niemal od razu rozpoczęto warzenie piwa. Produkcja jego rosła z roku na rok by w 1976 r. osiągnąć 80 000 hl. W 1993 roku browar oferował na rynek, głównie lokalny, 120 000 hl. głównie piwa jasnego („11º Light Beer”, „12º Light Beer”, ,”Książęce”, „Lwóweckie” i „14º Hold Tight”).


Zmiany ustrojowe, działania wielkich koncernów piwnych, pogorszyły znacznie kondycję browaru. W 1999 r. zniszczony browar przejął Wolfgang Bauer, przedsiębiorca niemiecki. Warto pamiętać, że warzone wówczas piwa cechowała wysoka jakość, czego dowodem były liczne medale na konsumenckich i profesjonalnych konkursach, a w konsekwencji trzykrotnie przyznany tytuł Piwa Roku Bractwa Piwnego. Niestety, dość kontrowersyjna polityka finansowa doprowadziła do całkowitego upadku browaru. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy świadkami jego odrodzenia.

Piwu cześć
Marek Suliga