Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Europa stoi browarami

15.05.2006

Przemysł piwowarski należy do najważniejszych w gospodarce europejskiej - informuje w "Gazeta Wyborcza".
Pod względem wielkości produkcji Europa (416 mln hl rocznie) wyprzedza Chiny (250 mln hl) i USA (230 mln hl), a z siedmiu największych browarów na świecie aż cztery pochodzą ze Starego Kontynentu (m.in. holenderski Heineken i duński Carlsberg). Oznacza to, że Europa jest także światowym liderem w eksporcie piwa.
Bezpośrednio w browarach pracuje 164 tys. osób. Przemysł piwowarski tworzy jednak znacznie więcej miejsc pracy w swoim otoczeniu: usługach, dystrybucji itp. W sumie daje aż 2,6 mln miejsc pracy. Z uwagi na duże obciążenia podatkowe piwa rządy zarabiają krocie na VAT i akcyzie. Analitycy obliczyli, że produkcja i sprzedaż piwa daje rocznie 39 mld euro wpływów budżetowych. To kwota przewyższająca roczne wydatki rządowe takich państw jak np. Finlandia. Gdyby wziąć pod uwagę wkład browarów i ich otoczenia biznesowego do gospodarki, to kwota ta rośnie do astronomicznego poziomu 57,5 mld euro, czyli zbliżonego do PKB np. Austrii w IV kw. 2004 r.

Według informacji z naszej branży należymy do liderów nie tylko na Starym Kontynencie - jesteśmy jednym z najszybciej rosnących rynków na świecie w ostatnich latach. Zajmujemy dziesiątą pozycję pod względem spożycia na świecie i piątą w Europie.

Wirtualna Polska

Wirtualna Polska