Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

EUROPEJSKA POTĘGA

04.08.2006

- Wytwarzając rocznie 416 mln hl piwa, Europa jest największym producentem tego trunku na świecie. W tyle pozostają Chiny (240 mln hl) i USA (235 mln hl).
- O tym, jak ważna jest to gałąź przemysłu świadczy choćby zatrudnienie, które daje. Bezpośrednio w browarach europejskich pracuje ponad 164 tys. osób. Jednak na każdego z zatrudnionych przypada jeden etat wygenerowany w sprzedaży detalicznej, dwa – u dostawców i ok. 12 w gastronomii i innych usługach. To sprawia, że sektor piwowarski daje łącznie pracę 2,6 mln osób w krajach Europy.

- Niemcy to największy europejski pracodawca w branży piwowarskiej (20 proc. zatrudnionych na kontynencie). Dalej są: Wielka Brytania (13 proc.), Polska (9 proc.) i Czechy (6 proc.).

- Wpływy podatkowe z produkcji i sprzedaży piwa sięgają rocznie w Europie 39 mld euro. To głównie VAT w gastronomii oraz akcyza. Całkowity udział sektora piwowarskiego w gospodarce europejskiej szacuje się na 57,5 mld euro. 39 mld euro trafia dzięki browarom do rolnictwa, czyli dostawców surowców. To generuje kolejne 147 tys. miejsc pracy przy uprawie chmielu, słodu i jęczmienia. Połowa światowej produkcji chmielu zlokalizowana jest w Europie.


Życie Warszawy

Życie Warszawy