Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dzisiaj rusza Oktoberfest

16.09.2006

Dzisiaj w Bawarii zaczyna się święto piwa - Oktoberfest. Będą w nim uczestniczyć nie tylko Niemcy, ale także ponad 6 milionów turystów, którzy wybierają się do Monachium na otwarcie święta.
Na amatorów piwa czeka 75 specjalnie rozstawionych namiotów i 18 dni świętowania. Obowiązuje zasada - "Zabawa na całego albo wcale". Choć cena litra tego trunku wynosi już 7 i pół euro, organizatorzy spodziewają się podobnego spożycia, jak przed rokiem, czyli minimum jeden litr na jedną osobę odwiedzającą w tych dniach Monachium.

Na Oktoberfest, oprócz piwa, można spodziewać się też innych atrakcji. Przygotowane specjalnie na tą okazję karuzele i kolejki szybkościowe mają zapewnić niezapomniane emocje. Na setkach stoisk będzie można kupić watę cukrową, lody, kiełbaski, czy pieczeń wołową z grilla.

Monachijskie święto odbywa się już od 1810 roku i jest współczesną formą dionizyjskich misteriów. Patronką Oktoberfest jest Bawaria, której posąg można podziwiać w Monachium. Elementem tradycji są też specjalne stroje ludowe, w jakich zjawią się na świętowaniu Bawarczycy, a także konkurs strzelecki na rozpoczęcie festynu.


onet.pl

IAR, msu