Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dziś początek Oktoberfest

20.09.2008

W Monachium rozpoczyna się dziś słynny Oktoberfest. Organizatorzy najbardziej znanego święta piwa na świecie liczą na to, że do 5 października odwiedzi je sześć milionów gości.

Zgodnie z tradycją, punktualnie w południe burmistrz Monachium w obowiązkowych skórzanych spodenkach na szelkach otworzy pierwszą beczkę. Bawarscy bukmacherzy przyjmują zakłady, czy uda mu się pobić rekord sprzed trzech lat, kiedy do wybicia szpunta potrzebował zaledwie dwóch uderzeń drewnianym młotkiem.
Organizatorzy Oktoberfestu liczą natomiast na pobicie innego rekordu - 6 milionów 700 tysięcy litrów piwa. Tyle uczestnicy piwnego święta wypili w ubiegłym roku. Jak zwykle w wypełnionych po brzegi namiotach goście z całego świata zjedzą też tysiące kiełbasek i dziesiątki pieczonych wołów. Co bardziej podchmieleni i niesubordynowani będą próbowali wynieść litrowe kufle. W ubiegłym roku porządkowi udaremnili 200 tysięcy takich prób.

Co roku piwosze narzekają na postępującą komercjalizację tradycyjnego święta i coraz wyższe ceny. Litr piwa kosztował w ubiegłym roku prawie osiem euro. Co roku również media spekulują na temat światowych sław, które pojawią się na Oktoberfeście. W tym roku fotografowie i kamerzyści wypatrywać mają między innymi Pameli Anderson, Michaela Jacksona i francuskiej pierwszej damy Carli Bruni.
 

PT IAR Wiadomości24.pl