Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dzień z Primatorem

26.05.2005

Udział w dniu otwartym browaru Nachod – czyli Dniu z Primatorem, zwiedzanie kilku mini browarów w Pradze i okolicach oraz prezentacja piw polskich to w największym skrócie program pobytu sześcioosobowej delegacji Bractwa Piwnego w wyprawie do Czech. Wycieczka odbyła się w dniach 21 – 24 maja. Naszymi gospodarzami, przewodnikami i opiekunami byli członkowie czeskiej organizacji konsumenckiej – Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące Dnia z Primatorem.
Dzień z Primatorem (21.05.2005) to doroczny festyn odbywający się na terenie browaru Primator w Nachodzie, tuż przy polsko-czeskiej granicy. Na dziedzińcu browaru znalazły się ławki mogące pomieścić kilkaset osób, a rampa zakładu zamieniona została w scenę. Ze sceny właśnie powitali nas – Bractwo Piwne - dziennikarze współorganizującego festyn lokalnego Radia Metuje. Wkrótce ich miejsce zajęły kolejne zespoły muzyczne, które przez cały dzień umilały gościom browaru degustację piwa. Na scenie znalazło się miejsce dla „Panacka” – loga browaru w Nachodzie, w tym miejscu w formie dmuchanej figury. „Panacek” to postać mężczyzny trzymającego wielki kufel spienionego piwa. Z piany wyłania się bryła zamku w Nachodzie.
Na terenie browaru spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa, organizacji konsumenckiej, z którą Bractwo Piwne współpracuje formalnie od początku 2005 roku, natomiast nieformalne kontakty są dużo starsze. Nasi czescy kompani wprowadzili nas do, stojącego także na dziedzińcu browaru, wagonu kolejowego. Stary wagon osobowy z drewnianymi ławkami został zaaranżowany na rodzaj bufetu czy też gospody. Taka aranżacja wnętrza umożliwiała przyjemną degustację i swobodne rozmowy w klimacie charakterystycznym dla podróży.
Serwowane w czasie Dnia z Primatorem piwa, który wykaz prezentujemy poniżej, specjalnie na czas festynu podawane były w wersji niepasteryzowanej.

PRIMÁTOR Double 24% - 10% obj. Speciální tmavé pivo
PRIMÁTOR Rytířský 21% - 9% obj. Speciální světlé pivo
PRIMÁTOR Exkluziv 16% - 7% obj. Speciální světlé pivo
PRIMÁTOR Premium Dark 4,8% obj. TmavĂ˝ leżĂˇk
PRIMÁTOR Premium 12% - 5,0% obj. SvÄ›tlĂ˝ leżĂˇk
PRIMÁTOR Světlý 10% - 4,0% obj. Světlé výčepní pivo
PRIMÁTOR Weizenbier 5 % obj. svÄ›tlĂ© pąeniÄŤnĂ© kvasnicovĂ© pivo
PRIMÁTOR Diamant 3,8% obj. SvÄ›tlĂ© pivo se snĂ­żenĂ˝m obsahem cukrĹŻ

Poza wymienionymi wyżej gatunkami browar w Nachodzie produkuje także piwo bezalkoholowe oraz sporą gamę napojów smakowych. Jako nowość określany jest Weizenbier, natomiast Primator Double uchodzi za najmocniejsze czeskie piwo, przynajmniej spośród warzonych na skalę przemysłową. Jest to ciemno granatowe piwo o zapachu charakterystycznym dla piw ciemnych, wyczuwalnej słodowej nucie w smaku i zapachu. Jest to piwo typu porter, warzone w oparciu o trzy rodzaje słodów barwiących i dwa słody jasne. Miano najmocniejszego piwa Republiki Czeskiej nosi od 1999 roku. Wcześniej „najmocniejszy” był inny produkt Primatora - PRIMÁTOR RytĂ­Ĺ™skĂ˝. Piwa w browarze Primator warzone są z morwskich słodów, żateckiego chmielu i wody czerpanej z ujęcia w pobliksim rezerwacie przyrody.
Jedną z atrakcji Dnia z Primatorem było zwiedzanie browaru. Zwiedzanie odbywało się w grupach oprowadzanych przez pracowników Primatora. Naszą grupę – członków Bractwa Piwnego i Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa – prowadził osobiście piwowar Primatora Pavel Kořínek.
Browar w Nachodzie powstał w 1872 roku. Obecnie uchodzi za jeden z najnowocześniejszych zakładów piwowarskich w Republice Czeskiej. Warzy rocznie ponad 140 tysięcy hektolitrów piwa. Produkty Primatora dostępne są w całych Czechach, wysyłane są także na eksport do wielu krajów Europy oraz do USA. Co ciekawe – mimo nowoczesnej aparatury browar w Nachodzie stosuje tradycyjne procedury wazrenia piwa. Dużą atrakcją dla zwiedzających są otwarte kadzie fermentacyjne. Goście browaru mogą także przyjrzeć się dokumentowi powołującemu do życia ten zakład. Dokument datowany jest na rok wcześniej, niż uruchomiona została produkcja piwa. W ramach specjalnej ekspozycji udostępnione zostały również historyczne widoki browaru, a także plany budowy i projekty.
Zwiedzanie browaru Primator – po wcześniejszym zgłoszeniu i odpłatnie – jest możliwe także poza dniem otwartym. Najtańsza wycieczka kosztuje wtedy 50 koron czeskich, w wersji rozszerzonej – z degustacją piwa we wnętrzu wspomnianego wcześniej wagonu – 10 koron czeskich. Piwa warzone przez Primatora dostępne są w sklepie firmowym usytuowanym tuż koło głównej bramy browaru. Beczkowa „dziesiątka” i „dwunastka” kosztują odpowiednio: 11 i 12 koron czeskich. Piwa butelkowe – w dużo większym asortymencie – są nieco droższe. Istnieje też możliwość kupienia pięciolitrowej beczki oraz związanych z browarem Primator akcesoriów kolekcjonerskich.
Piwa z browaru Primator od kilkudziesięciu lat nagradzane są na wielu czeskich i zagranicznych konkursach. Zagraniczne trofea Primatora to między innymi medale zdobyte w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rosji, Białorusi czy Bułgarii. Produkty z Nachodu wysoko oceniane były także przez Stowarzyszenie Przyjaciół Piwa, które w poszczególnych kategoriach wybiera najlepsze piwa roku Republiki Czeskiej.
Nam – uczestniczącym w Dniu z Primatorem członkom Bractwa Piwnego – pozostaje podziękować za szczególnie gorące przyjęcie przedstawicielom browaru, pracownikom Radia Metuje i oczywiście naszym przyjaciołom ze Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa.
Bractwo Piwne