Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dzień Świętego Patryka

15.03.2006

Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. W tym wolnym od pracy dniu Irlandczycy ubrani na zielono spotykają się w pubach, aby napić się "zielonego piwa". Tak naprawdę pojęcie "zielonego piwa" nie jest związane z jego kolorem. Odnosi się ono do młodego piwa otrzymanego po procesie fermentacji i wychłodzenia i nie poddanego leżakowaniu.Poniżej piszemy o Świetym Patryku i atrakcjach związanych z jego Dniem.
Święty Patryk urodził się w 389 r. prawdopodobnie w Brytanii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii. Zajmował się wypasem owiec i wówczas zdecydował się poświęcić krzewieniu nauki Chrystusa. Z niewoli udało mu się zbiec i powrócił do rodzinnego domu. Po proroczym śnie nakazującym mu powrócić do Irlandii udał się w swoją najważniejszą podróż życiową, w trakcie której dokonał chrystianizacji pogańskiej wówczas Irlandii. W 432 r. został biskupem.
Jak głosi legenda wygnał on z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało oczywiście swoje odniesienie do Biblii, gdyż w ten sposób miał Patryk wygnać z kraju zło, które po dzień dzisiejszy w chrześcijaństwie przedstawiane jest pod postacią węża.
Patryk jest również związany z drugim, obok harfy symbolem "zielonej wyspy", jakim jest koniczynka. Zapytany o tajemnicę Trójcy Świętej, odwołał się do trójlistnej koniczynki, wyjaśniając, że choć ma trzy listki, wyrasta z jednej łodygi. Przykład ten tak spodobał się, że postanowiono na godło Irlandii wybrać zieloną koniczynkę.
W prowincji Mayo znajduje się Góra Św. Paryka, na którą co roku, najczęściej po kamiennych zboczach i na boso, udają się pielgrzymki.
Ze Św. Patrykiem wiąże się również tradycja picia whiskey w dzień śmierci patrona tj. 17 marca. Jak głosi legenda Patryk nastraszył chciwą szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że nawiedzą jej karczmę potwory. Ta, wystraszona, od tego czasu sumiennie napełniała szklanice i od tej chwili 17 marca należy wypić szklaneczkę whiskey zwaną "dzbanem Patryka".
Zmarł 17 marca 461 r. Dzień ten przez Irlandczyków uznawany jest świętem narodowym, unieśmiertelniając tym samym swego patrona.

W dniu 17 marca 2006 r., w pubie PERON 6-DOM PIWA w Łodzi, na wszystkie piwa Irlandzkie (Guinness Stout, Guinness Foreign Extra Stout, Kilkenny, Beamish Stout, Wexford Irish Cream Ale i Murphy's Irish Red) zostanie wprowadzone obniżka. Polskie piwo Irish z browaru Kormoran będzie sprzedawane po obniżonej cenie. Dla spragnionych mocniejszych trunków przygotujemy ciepły drink HOT WHISKEY na bazie Tullamore Dew lub Jamesona a dla zgłodniałych irlandzką zupę z rzepy i Irish-Stew, danie na bazie jagnięciny.
Lokal ozdobią specjalnie przygotowane elementy dekorujące, nawiązujące do tego święta.

Marek Suliga