Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dyplomy rozdane

07.03.2013
Dyplomy rozdane Dyplomy rozdane

2 marca 2013 roku członkowie Bractwa Piwnego oraz zaproszeni goście spotkali się po raz dwunasty w Muzeum Kinematografii w Łodzi na wręczeniu dyplomu i okolicznościowego medalu dla najlepszego piwa roku. Tytuł Piwa Roku 2012 przypadł Porterowi Żywieckiemu z Browaru Zamkowego w Cieszynie należącego do Grupy Żywiec. Dyplomy otrzymali również: Browar Bierhale Arkadia w Warszawie w kategorii Restauracyjene Piwo Roku 2012 za piwo Altbier, Agnieszka Łopata w kategorii Domowy Piwowar Roku 2012 oraz Andrzej Olkowski i Browar Kormoran za europejską promocję stylu Porter Bałtycki.

Odbierający medal Piwo Roku 2012 Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec podkreślał zasługi i dziekował pracownikom oraz dyrekcji Browaru Zamkowego w Cieszynie. To tam własnie warzony jest Porter Żywiecki. Także pozostali laureaci w krótkich wystąpieniach podkreślali rolę, jaką w procesie warzenia piwa odgrywa pasja i zaangażowanie, niezależnie, czy mowa jest o wielkim koncernowym browarze, małym browarze restauracyjnym, czy wręcz o warce powstającej w warunkach domowych.

Tytuły Piwo Roku i Restauracyjne Piwo Roku są formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku. Bractwo Piwne jest przekonane, że dzięki idei Piwa Roku i Restauracyjnego Piwa Roku wzrasta ranga konkursów piwnych, a poddawane ocenom piwa są coraz lepsze.

Tytuły te są wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas konkursów piwnych - amatorskich i profesjonalnych - odbywających się na terenie Polski w ciągu danego roku kalendarzowego. Tytuł Piwowara Domowego Roku przyznawany jest osobie, której piwa zwyciężyły na największej ilości konkursów piw domowych, odbywających się na terenie Polski w ciągu danego roku.

Nieco inny charakter miał dyplom przyznany Andrzejowi Olkowskiemu. Było to wyróżnienie nie tylko dla niego, ale także dla całego Browaru Kormoran oraz - co podkreślał sam wyróżniony - dla Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich. Dyplom uznania za promocję stylu Porter Bałtycki w Europie przyznany został przede wszystkim za zwieńczone sukcesem kilkuletnie starania o wprowadzenie tego stylu do największego i najbardziej prestiżowego konkursu piw na Starym Kontynencie - European Beer Star. Warto dodać, że w 2012 roku, kiedy portery po raz pierwszy pojawiły się na EBS, pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Porter Warmiński z Browaru Kormoran w Olsztynie. Podczas uroczystości wręczania dyplomów w Łodzi goście usłyszeli zapewnienie, że w 2013 roku także porter Żywiecki zostanie zgłoszony do konkursu.

  

Daria Zając i Adam Kuźmicki