Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dwa wieki z pianką

24.01.2006

Browar w Zwierzyńcu przygotowuje się do przypadającego w tymroku jubileuszu 200-lecia założenia. Szykowane są m.in. nowe, urodzinowe, etykietki na butelkach. Planowany,jest także bogaty cykl urodzinowych imprez.
- Kryształ i Zwierzyniec to marki piw, których nikomu w regionie nie trzeba przedstawiać - chwali się Andrzej Klasek, kierownik zwierzynieckiego browaru.
- Prawdopodobnie już w lutym nasze produkty otrzymają jubileuszową szatę graficzną. Te urodziny będą świętem
całego miasta. Zwierzyniecki browar wybudował w 1806 roku Stanisław Kostka Zamoyski. Wytwarzano w nim piwo marki "Porter". Jego produkcją kierował Anglik Milhard. Złocisty napój wysyłano m.in. do Zamościa i Lwowa. W1944 roku został znacjonalizowany. Sześć lat później utworzono w nim Zakład Piwowarsko-Słodowniczy, a potem przejęła
go "Perła" Browary Lubelskie SA.
W latach 70. produkowano w Zwierzyńcu ponad 100 tyś. hektolitrów piwa rocznie. Piwo nadal rozlewa się wyłącznie do butelek o pojemności 0,33l (tzw. granatów) i 0,5l.
Produkowane jest zgodnie z 200- letnimi recepturami, bez konserwantów. Sprzedaje się nieźle. Jednak cztery lata temu Browary Lubelskie SA poinformowały, że chcą wstrzymać
produkcję zwierzynieckiego piwa. Powodem miała być podwyżka akcyz i związana z tym konieczność redukcji zatrudnienia. Załoga i władze Zwierzyńca postanowiły „za wszelką cenę"
bronić zakładu. Do Lublina pisano liczne prośby, groźby i monity. Udało się. Browar funkcjonuje. Na stałe pracuje w nim ok. 40 osób. Nic nie zapowiada, że czarne chmury nad
zwierzyniecką pianką mogą powrócić...
- Gdy stopnieją śniegi i ruszą lody planujemy liczne koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi i wizyty piwowarów z całej Polski - mówi kierownik Klasek.
- Nasz dział marketingu właśnie opracowuje program obchodów jubileuszu. Browar będzie też można zwiedzać oraz wydamy specjalny folder. Wiosną i latem nikt w Zwierzyńcu nie będzie się nudzić.
Dziennik Wschodni

(BN)