Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dwa muzea, w tym jedno z pianką

16.06.2004

Tychy nie miały dotychczas żadnego muzeum. Za to już jesienią będą tam aż dwa. Wszystko za sprawą miejscowego browaru, który wczoraj przekazał miastu jeden ze swoich budynków. Urządzone zostanie w nim Muzeum Miejskie.
Natomiast piwoszy i kolekcjonerów birofilii ucieszy fakt, że w sąsiednim obiekcie (kiedyś mieścił się w nim kościół ewangelicki z 1902 roku) powstaje Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Znajdą się tam stare dokumenty, fotografie, kufle, butelki, etykiety i narzędzia. Z drugiej strony muzeum imponować będzie współczesną techniką - salą kinową, w której zwiedzający zobaczą filmy trójwymiarowe (o piwie oczywiście) oraz sprzęt do multimedialnych prezentacji.

Bardziej tradycyjni goście będą mogli zrobić sobie zdjęcie w... beczce i spróbować chmielu.

Z kolei Muzeum Miejskie to spełnienie marzeń wielu tyszan. Decyzję o powstaniu takiej placówki radni podjęli już 6 lat temu. Brakowało "tylko" pieniędzy. Pomysł ma już sponsora. Na adaptację pomieszczeń browar wyda kilka milionów złotych.

- Apelujemy do tyszan o przekazywanie różnych pamiątek, które mogą stać się eksponatami w naszym muzeum - powiedziała Daria Szczepańska, wiceprezydent Tychów.

Mieszkańcy mogą przynosić potencjalne eksponaty we wtorki i czwartki (g. 15.00-17.00) do Miejskiego Centrum Kultury przy al. Niepodległości.

Super Express

WOK