Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Domowy koźlak z Cieszyna

07.12.2009
Domowy koźlak z Cieszyna Domowy koźlak z Cieszyna

W mikołajkową niedzielę, 6 grudnia 2009 roku, do sprzedaży trafiło piwo Bracki Koźlak Dubeltowy, uwarzone w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Nie byłoby w tym niczego niezwykłego, gdyby nie fakt, że Koźlak uwarzony został według receptury piwowara domowego.

Przemysłowa produkcja Brackiego Koźlaka Dubeltowego była główną nagrodą dla zwycięzcy tegorocznego VII Konkursu Piw Domowych w Żywcu, organizowanego przez Browamator.pl. Zwycięzca, lauerat Grand Champion, Jan Krysiak, otrzymał niezwykłą szansę przygotowania swojego piwa właśnie w cieszyńskim browarze.

Członkowie Bractwa Piwnego ze wszystkich czterech Kręgów Lokalnych: z
Częstochowy, Krakowa, Łodzi i Zgierza, mieli już wcześniej okazję poznać zalety Brackiego Koźlaka Dubeltowego. Podczas pierwszej edycji cieszyńskiej
Brackiej Jesieni (3-4.10.2009): giełdy birofiliów i towarzyszącego mu
Święta Portera Bałtyckiego goście odwiedzający teren Brackiego Browaru
Zamkowego w Cieszynie częstowani byli leżakującym jeszcze wówczas
Koźlakiem Dubeltowym. Wtedy jednak nie było wiadomo, w jakim opakowaniu i jakiej szacie graficznej piwo trafi do sprzedaży.

W tym miejscu warto przypomnieć, jak wielkim sukcesem okazała się Bracka Jesień. Przede wszystkim rzesze gości festynu, a także mieszkańców polskiej i czeskiej strony Cieszyna, mogli zwiedzić jeden z nielicznych w Polsce browarów stosujących otwartą fermentację. Oczywiście pozostaje mieć nadzieję, że Bracka Jesień na stałe wejdzie do kalendarza piwnych imprez, nie tylko jako giełda kolekcjonerska, ale również jako święto lokalnego piwa.

Bracki Koźlak Dubeltowy sprzedawany jest w butelkach 0,33l. Etykiety informują o genezie powstania tego piwa, nie brakuje oczywiście nazwiska jego twórcy, mowa jest również o organizatorachKonkursu Piw Domowych. Butelki zamknięte są kapslem z wizerunkiem cieszyńskiego browaru. Piwom towarzyszy okolicznościowy pokal pakowany w tekturowe pudełko. Wprowadzenie piwa do sprzedaży poprzedziła kampania prasowa.

Przykład Brackiego Koźlaka Dubeltowego pokazuje, jak owocna może okazać się współpraca piwowarów domowych i miłośników dobrego piwa z wielkimi koncernami piwowarskimi. Bracki Koźlak Dubeltowy uwarzony został przecież w browarze należącym do Grupy Żywiec, współorganizującej Konkurs Piw Domowych.

Bractwo Piwne
 

O cieszyńskim Koźlaku piszemy także tutaj.