Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dobry rok piwa

08.02.2008

Producenci piwa zacierają ręce. Miniony rok był rekordowy pod względem sprzedaży. Jak będzie w najbliższych miesiącach, nie wiadomo. Zwłaszcza że szykują się podwyżki cen piwa.

Wszyscy najważniejsi producenci piwa w Polsce odnotowali w ubiegłym roku rekordowo wysoką sprzedaż. Dotyczy to przede wszystkim pierwszego półrocza, kiedy dopisywała pogoda. Później, gdy temperatury w naszym kraju spadły, było już nieco gorzej. - W ciągu dwunastu miesięcy minionego roku krajowa sprzedaż piwa Kompanii Piwowarskiej przekroczyła 14,1 mln hektolitrów, a udział w krajowym rynku piwa wyniósł ponad 40 proc. - informuje Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej, do której należą takie marki, jak Żubr czy Tyskie. 

Wzrósł także znacząco eksport piwa. Konkurenci również mogą być zadowoleni. - Miniony rok zamknęliśmy rekordowym poziomem sprzedaży w całej historii firmy, 4,6 mln hektolitrów piwa. Sprzedaż ta oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu z 2006 r. i przekłada się na ilościowy wzrost udziałów rynkowych naszej firmy do poziomu 14,6 proc. - przekonuje Melania Popiel z Carlsberg Polska. Nie wiadomo, jakie wyniki w 2007 r. uzyskał trzeci z najważniejszych graczy na piwnym rynku, czyli Żywiec. Wiadomo jednak, że wyniki za trzy kwartały są optymistyczne. W porównaniu do takiego samego okresu rok wcześniej, Żywiec zanotował 12-proc. wzrost; przychody ze sprzedaży w tym czasie wyniosły ok. 2,7 mld zł.

W tym roku, według przewidywań, rynek piwa również nie ucierpi, choć wzrost może być niższy, niż w ubiegłym roku. Może to spowodować spodziewany wzrost cen piwa. Pierwsze podwyżki nastąpią zapewne wiosną lub latem. - To nieuniknione. Jednym z powodów jest drastyczny wzrost cen surowców, a także inne koszty związane z produkcją. Nie jesteśmy w stanie długo utrzymywać obecnych cen, które i tak nie odzwierciedlają rzeczywistych wydatków - przekonywał na niedawnej konferencji prasowej dyrektor generalny Kompanii Piwowarskiej, Dieter Schulze. 

(KR), Interia.pl